Αρχική » Διδακτορικές Διατριβές » Υποψήφιοι Διδάκτορες » Σαββοπούλου Έρση-Ηλιάνα

Σαββοπούλου Έρση-Ηλιάνα

Quantitative Models of Sovereign Risk & State-Contingent Debt

ΜΟΣΧΟΣ Δ.

ΚΩΤΣΙΟΣ ΣΤ.

ΧΟΡΤΑΡΕΑΣ Γ.

ersiliana.savvopoulou[at]gmail[dot]com

Η διατριβή παρουσιάζει μία εφαρμοσμένη και θεωρητική εκτίμηση της έκδοσης ομολόγων με ρήτρα ΑΕΠ. Επικεντρώνεται κυρίως στις σχετικές επιπτώσεις στη διασπορά της κατανομής του λόγου δημοσίου χρέους προς ΑΕΠ, στα πλεονεκτήματα διασποράς κινδύνου για τους επενδυτές και σε λεπτομέρειες αποτίμησης. Επιπλέον, εξετάζει τις επιπτώσεις του state-contingent debt ως προς τη χρονική ασυνέπεια (time inconsistency) της οικονομικής πολιτικής.

The thesis provides an applied and theoretical appreciation of the issuance of GDP-linked bonds, focusing primarily on the relevant effect on the variance of distribution of the public debt ratio, investor diversification benefits, and pricing considerations. In addition, it probes into the effect of state-contingent debt with respect to the time inconsistency of policy.

Ersi Iliana Savvopoulou is a PhD student in the Department of Economics at the University of Athens. Previously, she studied at Princeton University (B.A. in Economics, Certificate in Political Economy) and at Imperial College Business School (MSc in Finance), where she was also the recipient of the Financial Econometrics Prize of 2013-2014.  Her research has covered topics including behavioral economics, tax policy, the determinants of sovereign bond yields, environmental economics and corporate valuation. Ersi Iliana Savvopoulou is an Athens College graduate.
She has professional experience in shipping, environmental economics and macroeconomic modelling, with a focus on debt servicing and sustainability throughout the business cycle, both at a sovereign and at a corporate level, including financials.

The Macroeconomics and Institutional Determinants of Long-Term Government Bond Yields of 'Debt Crisis' Countries. Contagion and the Case of Greece. (Princeton University, Senior Thesis)

Does Taxing Smokers More, Make Voters Happier? (Princeton University, Junior Independent Paper)

NIKE, Inc.-Equity Valuation (Imperial College Business School, Applied Financial Research Project)