Αρχική » Display event

Προβολή εκδήλωσης

12.01.2019

«Athens Lecture Series» από το London School of Economics

Το Ελληνικό Παρατηρητήριο του London School of Economics (LSE) διοργανώνει μια σειρά από διαλέξεις με τίτλο: «Athens Lecture Series», σε συνεργασία με την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος.

Η πρώτη διάλεξη θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 17 Ιανουαρίου 2019, στις 19:00 στο Μέγαρο Καρατζά της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος (Αιόλου 82-84) με θέμα: «Από την Κρίση στην Μεσόγειο στο Brexit: Αλλαγές και Προκλήσεις για την Ευρωπαϊκή Ταυτότητα των Πολιτών» (From the Mediterranean Crisis to Brexit: Transformations and Challenges of Citizens’ European Identity).

Βασικός ομιλητής θα είναι ο κύριος Michael Bruter, Καθηγητής Πολιτκής Επιστήμης και Ευρωπαικής Πολιτικής στο LSE, ενώ ο Καθηγητής Kevin Featherstone θα προεδρεύσει της συζήτησης. Η συζήτηση θα  ξεκινήσει με τα εισαγωγικά σχόλια της κυρίας Ελένης Δουνδουλάκη, Προέδρου του Συλλόγου Ελλήνων Αποφοίτων του LSE. Τέλος, θα συμμετέχει και η Δρ. Έφη Φωκά, Κύρια Ερευνήτρια του Ελληνικού Ιδρύματος Ευρωπαικής και Εξωτερικής Πολιτικής (ΕΛΙΑΜΕΠ).

Θα ακολουθήσει συζήτηση με ερωτήσεις από το κοινό.

Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε http://www.lse.ac.uk/Hellenic-Observatory/Events/Athens-Lectures/From-the-Mediterranean-Crisis-to-Brexit