Αρχική » Διδακτορικές Διατριβές » Υποψήφιοι Διδάκτορες » Δεληγιώργης Θεόδωρος

Δεληγιώργης Θεόδωρος

Η επίτευξη βιώσιμης ανάπτυξης στην ΕΕ μέσω της χρήσης της μπλε οικονομίας-Μελέτες περίπτωσης

ΜΠΟΥΦΟΥΝΟΥ Β.

ΗΡΕΙΩΤΗΣ Ν.

ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ Α.

theo.deligiorgis@gmail.com

Η παρούσα πρόταση εκπόνησης διδακτορικής διατριβής περιλαμβάνεται στο γενικότερο πλαίσιο των Οικονομικών Επιστημών και συγκεκριμένα στον κλάδο των Οικονομικών της Ανάπτυξης.

Αντικείμενο μελέτης αυτής θα είναι η χρήση των «Μπλε Οικονομικών» (blue economics) ως μοχλός οικονομικής ανάπτυξης των Κρατών- μελών της ΕΕ που διαθέτουν πρόσβαση στην θάλασσα αλλά ακόμη και αυτών που έμμεσα μπορούν να κάνουν χρήση του θαλάσσιου περιβάλλοντος για την διεύρυνση των οικονομικών τους δραστηριοτήτων. Η γαλάζια οικονομική ανάπτυξη στηρίζεται κυρίως στην εκμετάλλευση δραστηριοτήτων των παράκτιων κρατών, όπως είναι η υδατοκαλλιέργεια, ο παράκτιος τουρισμός και η θαλάσσια βιοτεχνολογία και ωκεάνια ενέργεια. Μέρος των τομέων αυτών, απαιτούν ελάχιστη ενθάρρυνση για να αναπτυχθούν και να αποτελέσουν βάση για μια δυναμική οικονομική μεγέθυνση.

Στην διατριβή αυτή θα γίνει μια αναλυτική προσέγγιση των τρόπων που μπορεί να συμβάλλει η «Μπλε Οικονομία» στην ανάπτυξη της ευρωπαϊκής οικονομίας μέσα από την μελέτη ανάλογων περιπτώσεων από διάφορες οικονομίες κρατών εκτός ΕΕ, κυρίως αναπτυσσόμενων χωρών. Μέσα από την έρευνα θα προσπαθήσουμε να βρούμε ένα μοντέλο – σχέδιο χρήσης ώστε να δείξουμε πως μπορεί η «μπλε οικονομία» να συμβάλει στην ανάπτυξη αναπτυγμένων οικονομιών, όπως αυτές των κρατών της ΕΕ. Σημαντική βοήθεια στα προσδοκόμενα συμπεράσματα μας, θα αποτελέσει η μελέτη περιπτώσεων κρατών / οικονομιών που έχουν στηριχθεί σε σημαντικό βαθμό στην θαλάσσια οικονομία και κατ’ επέκταση στην «μπλε οικονομία».

This proposal for a doctoral thesis is included in the general framework of Economics and in particular in the field of Development Economics.

The purpose of this study will be to use blue economics as a lever for economic development of EU Member States with access to the sea and even those that indirectly can use the marine environment to expand their economic activities. Blue economic growth is mainly based on the exploitation of activities of coastal states, such as aquaculture, coastal tourism and marine biotechnology and ocean energy. Some of these sectors require little encouragement to grow and form the basis for dynamic economic growth.

This thesis will provide a detailed approach to how the 'Blue Economy' can contribute to the development of the European economy through the study of similar cases from different economies of non-EU countries, mainly developing countries. Through research we will try to find a model – use plan to show how the 'blue economy' can contribute to the development of developed economies, such as those of EU states. An important contribution to our expected conclusions will be the study of cases of States / economies that have relied heavily on the maritime economy and, by extension, on the 'blue economy'.

Ο Θεόδωρος Δεληγιώργης είναι οικονομολόγος με εξειδίκευση στα Χρηματοοικονομικά και στα Δημόσια Οικονομικά. Έχει πτυχίο στην Οικονομική Επιστήμη από το Οικονομικό Τμήμα του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ). Διαθέτει επίσης μεταπτυχιακό τίτλο, Master of Science (MSc), από Πανεπιστήμιο της Υόρκης (University of York, UK) στα Χρηματοοικονομικά και την Ανάλυση Επενδύσεων, ενώ είναι και κάτοχος μεταπτυχιακού στην Φιλοσοφία (Master of Philosophy, MPhil) της Οικονομικής Επιστήμης από το Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών ΕΚΠΑ. Έχει εργαστεί στον ιδιωτικό τομέα σε διάφορους κλάδους. Στον τραπεζικό τομέα ως πιστωτικός αναλυτής και ως σύμβουλος σε διάφορες εταιρίες. Από το 2007 είναι Επιστημονικός Συνεργάτης της Βουλής των Ελλήνων.

Theodoros Deligiorgis is an Economist, specialized both in Public Economics and Finance too. He has a degree in Economics (University of Athens), a Master of Science (MSc) in Project Analysis, Finance and Investment (University of York, UK) and a Master of Philosophy (MPhil) in Economics (University of Athens). Since 2010, he works as Scientific Consultant at the Hellenic Parliament. Before that, he worked in past in banking sector as credit analyst, and in private sector as financial advisor and consultant.