Αρχική » Διδακτορικές Διατριβές » Υποψήφιοι Διδάκτορες » Δημητρογιάννης Λάμπρος

Δημητρογιάννης Λάμπρος

Εφαρμογή Λογιστικών Προτύπων στη Διοίκηση Ανθρώπινων Πόρων στον τομέα της Υγείας

Βασιλείου Δημήτριος, Καθηγητής ΤΟΕ ΕΚΠΑ

Ηρειώτης Νικόλαος, Καθηγητής ΔΕΟ ΕΚΠΑ

ΗΡΕΙΩΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (Καθηγητής ΔΕΟ ΕΚΠΑ)

Μπουφούνου Παρασκευή, Επίκουρη Καθηγήτρια ΤΟΕ ΕΚΠΑ

ldimitro@yahoo.com

Η παρούσα διδακτορική διατριβή θα εξετάσει τη δυνατότητα και αναγκαιότητα της εφαρμογής Λογιστικής Ανθρώπινου Δυναμικού στο τομέα Υγείας στην Ελλάδα. Σκοπός της είναι να αναδειχθεί η ανάγκη αλλαγής του διοικητικού μοντέλου ανθρώπινου δυναμικού, και η ενσωμάτωση νέων εργαλείων διοίκησης, σε ιδιωτικές και δημόσιες δομές υγείας. Επίσης, συγκρίνοντας τα δεδομένα σε άλλες χώρες, θα εστιάσει στους παράγοντες που εμποδίζουν την ανάπτυξη μεθόδων Λογιστικής Ανθρώπινου Δυναμικού. Τέλος, μέσω ερευνητικών μεθόδων, θα προταθεί η εφαρμογή συγκεκριμένων μοντέλων για την Ελλάδα, για επίτευξη του μέγιστου οφέλους.

Η διατριβή θα αναπτυχθεί σε τρία μέρη. Στο πρώτο θα υπάρχει αναφορά στις έννοιες και λειτουργίες της Διοίκησης Ανθρωπίνων Πόρων, στη συσχέτισή της με τον τομέα Υγείας και ποια η κατάσταση στην Ελλάδα. Στο δεύτερο μέρος  θα περιγράφονται οι βασικές έννοιες της Λογιστικής Ανθρώπινου Δυναμικού, η ιστορική της εξέλιξη, τα μοντέλα και μέθοδοι, καθώς και η εφαρμογή της ανά τον κόσμο. Στο τρίτο μέρος, τίθενται συγκεκριμένα ερευνητικά ερωτήματα τα οποία θα απαντηθούν μέσω διεξαγωγής  ποιοτικών και ποσοτικών ερευνητικών μεθόδων. Τα αποτελέσματα που θα εξαχθούν θα διαφωτίσουν την συνεισφορά της διατριβής στον κοινωνικό και ακαδημαϊκό χώρο.

This Phd thesis studies the feasibility and necessity of implementation of human resources accounting in the health sector in Greece. Purpose of the thesis is the distinction, that is necessary to change the administrative model of human resources, and the integration of new administrative tools into private and public health services. Also, by comparing data in other countries, it will focus on the factors that impede development of methods of human resources accounting. Finally, by means of research methods, it is proposed to apply specific models for Greece to achieve the maximun benefit.

The thesis will be developed in three parts. The first will refer to concepts and functions the Human Resources Administration, its relationship with the health sector and what the situation  is in Greece.

The second part will describe the basic concepts of Human Resources Management, its historical development, models and methods, and its implementation in the world. In the third part, specific research questions are raised, which will be answered by carrying out quantitative research methods.

The results which will be exported will enlighten the thesis’s contribution to the social and academic arena.

Ο Λάμπρος Δημητρογιάννης σπούδασε Ψυχολογία στο Α.Π.Θ. Είναι κάτοχος Μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών στην Οργάνωση και Διοίκηση Υπηρεσιών Υγείας του Πανεπιστημίου Αθηνών, καθώς και στη Διακυβέρνηση και τις Δημόσιες Πολιτικές του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου. Είναι στέλεχος υγείας στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα, και έχει διατελέσει πρόεδρος Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου.

Μελέτη κινήτρων στη Διοίκηση Υπηρεσιών Υγείας,Αθήνα, 2010, Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Συμπεριφορά της Ελληνικής πολιτική ηγεσίας κατά τη διάρκεια της Οικονομικής κρίσης,Κόρινθος,2017, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου