Αρχική » Διδακτορικές Διατριβές » Υποψήφιοι Διδάκτορες » Δήμος Γεώργιος

The Political Economy of the Market

ΘΕΟΧΑΡΑΚΗΣ Ν.

ΜΥΛΩΝΑΚΗΣ Δ.

(Καθηγητής, Τμήμα Οικονομικών Επιστημών Πανεπιστήμιο Κρήτης)

Δρακόπουλος Σταύρος

(Καθηγητής, Τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης ΕΚΠΑ)

gdimos[at]econ.uoa[dot]gr

Η παρούσα έρευνα στα πλαίσια διδακτορικής διατριβής θα αφοσιωθεί στην επεξεργασία της έννοιας της Αγοράς. Πιο συγκεκριμένα, θα ερευνήσει το οντολογικό περιεχόμενο της Αγοράς όπως αυτή παρουσιάζεται στα έργα στοχαστών της οικονομικής σκέψης. Θα απευθύνει δηλαδή την ερώτηση: Τι είναι Αγορά; Και θα αναζητήσει την απάντηση στα γραπτά εξεχόντων προσωπικοτήτων της ιστορίας. Υπό αυτό το πρίσμα, η όλη μελέτη εντάσσεται στο ευρύτερο πλαίσιο της Ιστορίας της Οικονομικής Σκέψης ως αναπόσπαστο κομμάτι της οικονομικής επιστήμης και ως βασικό εργαλείο παραγωγής νέας γνώσης και κατανόησης εννοιών. Η κοινωνική οντολογία και η ιστορία της οικονομικής σκέψης συνδιαμορφώνουν το πεδίο εντός του οποίου θα κινηθεί αυτή η έρευνα. Η μεθοδολογία η οποία θα ακολουθηθεί στηρίζεται στις ιδέες του Tony Lawson περί Κοινωνικής Οντολογίας. Ο Lawson υποστηρίζει ότι η οικονομική επιστήμη είναι μια καθαρά κοινωνική επιστήμη καθώς μελετά τις σχέσεις και τις δράσεις ατόμων και συλλογικοτήτων εντός της κοινωνικής πραγματικότητας και χρησιμοποιεί εξειδικευμένα μεθοδολογικά εργαλεία όπως την έννοια της ανάδυσης, της κοινωνικής τοποθέτησης και της αντιθετικής επεξήγησης, τα εργαλεία αυτά, θα χρησιμοποιήσουμε και εμείς. Ο συνδυασμός της κοινωνικής οντολογίας και της ιστορίας οικονομικής σκέψης δημιουργούν τρεις υπο-ερωτήσεις/ θεματικές, η εξέταση των οποίων είναι κομβικής σημασίας: α) Πώς και γιατί οι οικονομολόγοι της συμβατικής οικονομικής απέφυγαν να κατασκευάσουν μια ολοκληρωμένη θεωρία της Αγοράς; β) η ανακάλυψη, ή πιο σωστά, η επαν-ανακάλυψη των χαμένων στοιχείων της θεωρίας της Αγοράς, γ) η ερμηνεία του κατά πόσο φαινομενικά ασυμβίβαστες ερμηνείες της Αγοράς μεταξύ των υπό εξέταση στοχαστών μπορούν να ερμηνεύσουν διαφορετικές όψεις της έννοιας της Αγοράς ή/και η τεκμηρίωση του γιατί ένας δεδομένος στοχαστής ή ομάδα στοχαστών είναι δυνατόν να θεωρηθούν ικανότεροι σε σχέση με άλλους στην εξήγηση της φύσης της Αγοράς.

The present research in the limits of my doctoral dissertation will be dedicated in processing the notion of Market. More particularly, it will investigate the ontological content of Market as the later appears in the work of theorists of economic thought. It will address the question: what is Market? and it will search for the answer in the scripts of prominent personalities of economic thought’s history. In the light of this, the whole study belongs to the broader framework of the History of Economic Thought which is an irremovable piece of the economic science and a powerful tool for production of new knowledge and interpretation of concepts. The combination of social ontology and history of economic thought forms the field in which the inquiry would be wandered. The methodology which will be followed is in accordance with the work of Tony Lawson and his Social Ontology. Lawson argues that the economic science is a pure social science because studies the relations and the actions of individuals and groups inside social reality, using specialized methodological tools such as the notion of emergence, social positioning and contrast explanation, tools which we will also use. The combination of the social ontology and the history of economic thought forms three sub-questions/topics, the examination of which is crucial: a) How and why the economists of mainstream economics avoided to construct a complete theory of the Market and/ or what does it indicate the absence of such a theory? b) The discovery, or more precisely, the rediscovery of lost components of the theory of the Market through the works of prominent theorists in the course of time, c) to explain the extent to which seemingly incompatible views of the notion of Market can be reconciled as elaborations of different aspects of the broad ontological conception of the Market and/or to justify why a given stream or theorist would be preferable to others in the light of their conception of the social world and of the nature of the Market.

2006-2012 Ιδιωτικό Γυμνάσιο - Λύκειο «Ώθηση». Διαγωγή: Κοσμιοτάτη. Βαθμός Απολυτηρίου Γενικού Λυκείου: Άριστα | 2012-2017 Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Σχολή Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης (BA). Βαθμός Πτυχίου: Λίαν Καλώς | 2012-2017 Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Σχολή Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, Τμήμα Οικονομικών Επιστημών, Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών Πολιτική Οικονομία (Μ.Sc.), Βαθμός Πτυχίου: Άριστα | 2017 Υπουργείο Εξωτερικών ( Πρακτική Άσκηση) | 2019-2022 ΑΦΟΙ Δήμου Ο.Ε., Βιοτεχνία Πλαστικών Ειδών, Υπεύθυνος Εμπορικού Τμήματος.

2006-2012 Private School “Othisi”, Grade Certificate: Excellent | 2012-2017 National and Kapodistrian University of Athens, Faculty of Economics and Political Sciences, Department of Political Science and Public Administration (Bachelor) GPA: Very Good | 2019-2021 National and Kapodistrian University of Athens, Faculty of Economics and Political Sciences, Department of Economics, Political Economy (Master of Science) GPA: Excellent | 2017 Ministry of Foreign Affairs (Internship) | 2019-2022 Dimou Bros, Industry of Plastic Products, Trade Department Manager.

Ioannidis, Y., Panteli G., Dimos G., 2021, “Driving factors of COVID-19 expenditure in the Eurozone”, Working Paper No. 10, Hellenic Fiscal Council, May 2021