Αρχική » Διδακτορικές Διατριβές » Υποψήφιοι Διδάκτορες » Δομένικος Χαράλαμπος - Αναστάσιος

Δομένικος Χαράλαμπος - Αναστάσιος

Έλεγχος ΑΕΠ και χρέους μέσω Kaleckian δυναμικών υποδειγμάτων

ΚΩΤΣΙΟΣ ΣΤ.

ΑΡΓΕΙΤΗΣ Γ.

ΔΟΤΣΗΣ Γ.

arisdomenik@gmail.com

Μετά την μεγάλη ύφεση του 2009, υπάρχουν στοιχεία ότι η δημοσιονομική περιστολή, η οποία ενήργησε ως το κύριο μέσο για τον έλεγχο των επιπτώσεων της κρίσης, απέτυχε να εξασφαλίσει τη σταθερότητα και την ανάπτυξη που η Ελλάδα είχε απεγνωσμένα ανάγκη. Η έρευνα αυτή υποστηρίζει ότι η συμβατική άποψη της δημοσιονομικής λιτότητας έχει πληγεί και αποσκοπεί στην παροχή εναλλακτικών λύσεων για τις οικονομικές πολιτικές που περιλαμβάνουν έναν ενεργό δημοσιονομικό τομέα.

Θα δημιουργήσουμε ένα δυναμικό Kaleckian υπόδειγμα όπου οι κυβερνητικές δαπάνες θα λειτουργούν ως η συνάρτηση ελέγχου και θα κατευθύνουν το σύστημα σε μια επιθυμητή συμπεριφορά. Μας ενδιαφέρει να εξετάσουμε το δημόσιο έλλειμμα, τη δυναμική του χρέους ως προς το ΑΕΠ και πώς αυτά επηρεάζονται από τη δημοσιονομική πολιτική.

Following the aftermath of the 2009 recession, there is evidence that fiscal consolidation, which acted as the main instrument to control the impact of the crisis, failed to provide the stability and growth that were desperately in need. This research argues that the conventional wisdom of the fiscal austerity is damaged and aims to provide alternatives in economic policies that include an active fiscal sector.

We will build a Kaleckian dynamical model where government expenditures are endogenous and they will act as the control function.

2016-2018 Προγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στην Οικονομική Επιστήμη (mphil), Εθνικο και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

2010-2016 Πτυχίο Οικονομικών Επιστημών, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών