Αρχική » Διδακτορικές Διατριβές » Υποψήφιοι Διδάκτορες » Φεύγας Ευθύμιος

Φεύγας Ευθύμιος

Μια Προσέγγιση της Φύσης της Επιχείρησης: Διερεύνηση της Σχέσης Ιεραρχίας και Αποτελεσματικότητας (από τους Κλασικούς της Πολιτικής Οικονομίας έως Σήμερα)

Θεοχαράκης Νικόλαος (Καθηγητής ΕΚΠΑ)

Δεδουσόπουλος Απόστολος (Ομότιμος Καθηγητής Παντείου Πανεπιστημίου)

Μανιάτης Αθανάσιος (Καθηγητής ΕΚΠΑ)

efevgas[at]yahoo[dot]gr

Στην παρούσα έρευνα αναζητούνται τα βασικότερα επιχειρήματα αναφορικά με τη σύνδεση της ιεραρχίας με την αποτελεσματικότητα εντός της καπιταλιστικής παραγωγικής διαδικασίας. Είναι χρήσιμο να αναφερθεί στο σημείο αυτό ότι η διερεύνηση και οι απαντήσεις που δίνονται από τις διάφορες σχολές οικονομικής σκέψης υφίστανται διαφοροποιήσεις τόσο ως προς τις υποθέσεις στις οποίες βασίζονται, όσο και ως προς την ερμηνεία και εξήγηση του εν λόγω φαινομένου. Εντός αυτής της προβληματικής, βασικός σκοπός της παρούσας διατριβής αποτελεί η συγκρότηση μιας συνεκτικής ερμηνείας, η οποία θα απαντά σε κρίσιμα ζητήματα αναφορικά με τη φύση της επιχείρησης και ιδίως της σχέσης μεταξύ ιεραρχίας και αποτελεσματικότητας.

Έτσι, στόχος της διατριβής είναι να φωτίσει ορισμένα σημεία μέσα από την αντιπαραβολή των επιμέρους θεωρητικών προσεγγίσεων, την κριτική αποτίμηση αυτών και να παρουσιάσει τη θέση επί του θέματος συμβάλλοντας στην παραπέρα ανάπτυξη και προώθηση της επιστημονικής γνώσης στο εν λόγο πεδίο της οικονομικής θεωρίας.

Τέλος, είναι ανάγκη να τονιστεί ότι η ίδια η φύση του προβλήματος ενσωματώνει σε σημαντικό βαθμό το κοινωνικό στοιχείο (σχέσεις παραγωγής, φύση της εργασιακής σχέσης) γεγονός που καταδεικνύει την πολυπλοκότητα του. Επομένως, για την πληρέστερη κατανόηση του θέματος λαμβάνεται υπόψη η ανάγκη σύνθεσης των επιμέρους γνωστικών αντικειμένων (οικονομική θεωρία, κοινωνιολογία, ιστορία, πολιτική επιστήμη, ψυχολογία) μέσω μιας διεπιστημονικής προσέγγισης.

In this research, there are investigated the main arguments regarding the connection between hierarchy and efficiency within the capitalist production process. It is useful to mention at this point that the investigation and the answers given by the different schools of economic thought differ both in terms of the assumptions they are based on, as well as in terms of interpretation and explanation of the phenomenon in question. Within this problematic, the main purpose of the present thesis is to construct a coherent interpretation, which will answer crucial issues regarding the nature of business and especially the relationship between hierarchy and efficiency.

Thus, the aim of this research is to highlight certain points through the comparison of individual theoretical approaches, to make a critical evaluation of them and present the position on the subject, contributing to further development and promotion of scientific knowledge in the field of economic theory.

Finally, it is necessary to emphasize that the very nature of the problem incorporates critically the social element (relations of production, nature of the employment relationship), which demonstrates its complexity.  Therefore, for a better understanding of the subject, the need to synthesize various scientific fields (economic theory, sociology, history, political science, psychology) through an interdisciplinary approach is taken into account.

Είμαι απόφοιτος του  τμήματος “Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων” του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθώς και του τμήματος  “Οικονομικών Επιστημών” του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Επίσης, αποφοίτησα από το ΜΠΣ "Εφηρμοσμένων Οικονομικών & Διοίκησης" του Τμήματος Οικονομικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης του Παντείου Πανεπιστημίου.

Τέλος, είμαι απόφοιτος της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης & Αυτοδιοίκησης (ΕΣΔΔΑ).

Εργάζομαι στο Υπουργείο Μετανάστευσης και Ασύλου.