Αρχική » Διδακτορικές Διατριβές » Υποψήφιοι Διδάκτορες » Γατής Κωνσταντίνος

ΚΑΤΣΙΚΗΣ Β.

ΒΛΑΜΗΣ ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ (ΠΑΠΕΙ)

kostasgatis@gmail.com

Ο σχηματισμός τιμών στην αγορά ακινήτων δεν εξετάζεται από τους επαγγελματίες και θεωρείται σταθερός κατά τη διάρκεια του κύκλου της ακίνητης περιουσίας. Εντούτοις, υφέσεις και “φούσκες” θεωρούνται ως μη τυπικές περιπτώσεις, κατά τη διάρκεια των οποίων η αξιοπιστία της διαδικασίας εκτίμησης αμφισβητείται. Το επίπεδο τιμών αποτελεί συνήθως το μοναδικό δείκτη της κατάστασης της αγοράς, αν και η ρευστότητα της αγοράς έχει αποδειχτεί ότι αποτελεί σημαντικό καθοριστικό παράγοντα των μηχανισμών της αγοράς.

Η ρηχή αγορά αποτελεί ένα ποιοτικό όρο για καταστάσεις αγοράς με χαμηλή συναλλακτική κίνηση και συναντάται στη βιβλιογραφία συνήθως αγορών γεωργικών αγαθών, ακινήτων και εργατικού δυναμικού υψηλής εξειδίκευσης. Οι ρηχές αγορές δεν έχουν εξεταστεί συστηματικά, καθώς δεν έχει αναπτυχθεί κανένα πλαίσιο ανάλυσης. Η παγωμένη αγορά αποτελεί την ακραία περίπτωση της ρηχής αγοράς και αποτελεί την κατάσταση όπου η συναλλακτική κίνηση δεν είναι δυνατή. Παρά τα πραγματικά παραδείγματα κατά τη διάρκεια της Παγκόσμιας Οικονομικής Κρίσης, η ακαδημαϊκή βιβλιογραφία σχετικά με τα ακίνητα ούτε ομόφωνα αναγνωρίζει την περίπτωση παύσης της συναλλακτικής κίνησης ούτε την εξετάζει συστηματικά.

Ακολουθώντας το νεοκλασικό δόγμα, αναπτύσσονται προσομοιώματα έρευνας και μικροδομής αγορών ώστε να μελετηθεί η συσχέτιση της ρευστότητας με το σχηματισμό τιμής. Επιπρόσθετα , σημαντική μελέτη σχετικά με της ρηχές αγορές και τη δυναμική των τιμών σχετίζεται με τα συμπεριφορικά οικονομικά. Το παρόν ερευνητικό έργο φιλοδοξεί να εξερευνήσει το σχηματισμό τιμών σε μη ενεργές αγορές ακινήτων. Το αντικείμενο μελέτης αποτελεί ένα “τυφλό σημείο” στην ακαδημαϊκή βιβλιογραφία της αγοράς ακινήτων και ενδιαφέρει από κοινού του ακαδημαϊκούς και τους επαγγελματίες της καθημερινής πρακτικής.

Price formation in property market is not examined by professionals and is considered unaltered during the property cycle. Nevertheless, recessions and bubbles are considered as atypical cases where the credibility of the valuation procedure is questioned. Price level is usually considered as the sole market condition metric, although market liquidity is proved to be a significant determinant of the market mechanics.

Thin market is a qualitative term for low activity market conditions, encountered in literature regarding mainly agricultural, property and high-end labour markets. Thin market are no systematically examined as no analytical framework has been developed. The extreme case of “thin market” is a ”frozen market”, the situation where trade has become impossible. Despite the recent real word examples during the GFC, academic property literature neither unanimously acknowledge the trade halte case nor systematically examines it.

Following neoclassical strand search and microstructure models are implemented in order to study liquidity and price formation correlation. Moreover, significant work on thin markets and price dynamics adheres to behavioural economics. This research project aspires to explore price formation in inactive property markets; the latter consists a blind spot in the property literature, interesting for both academics and everyday professionals.

Ο Κωνσταντίνος είναι Πιστοποιημένος Εκτιμητής Ακινήτων, Πολιτικός Μηχανικός ΕΜΠ με μεταπτυχιακές σπουδές στο ΕΜΠ και στο Herriot-Watt (UK). Δρα ενεργά στην Ελληνική Κτηματαγορά από το 2012, έχει πραγματοποιήσει πληθώρα εκτιμήσεων ακινήτων σε όλη την Ελλάδα και έχει συμμετάσχει σε ερευνητικά έργα σχετικά με την ακίνητη περιουσία. Είναι ενεργό μέλος του RICS (Royal Institute of Chartered Surveyors), του ΣΕΚΕ, του ΤΕΕ και του Society of Property Researchers (UK). Επι του παρόντος, ο Κωνσταντίνος αποτελεί αναλυτή της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος και επιστημονικό συνεργάτη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σε θέματα εκτίμησης και διαχείρισης ακινήτων. Στο παρελθόν ο Κωνσταντίνος διετέλεσε Αναπληρωτής Διευθύνων Σύμβουλος αναγνωρισμένης εγχώριας εκτιμητικής εταιρείας και Διευθύνων Σύμβουλος της εταιρείας έρευνας και τεχνολογίας για την αγορά ακινήτων, Property Market Technologies.

Konstantinos, a proactive T-shaped professional, holds significant experience in the real estate industry focusing on valuation, research and consulting. He holds an MEng in Civil Engineering from National Technical University of Athens (NTUA) and two MScs (NTUA and Herriot-Watt University). Konstantinos is an RICS Chartered Valuation Surveyor (MRICS), an RICS Mediator, a Certified Appraiser of the Hellenic Ministry of Finance and Member of the Society of Property Researchers (SPR - UK). At present, he is a senior analyst (real estate and business) in the National Bank of Greece and a scientific associate at National University of Athens (Greece). Moreover, he has participated in various research projects regarding the Greek real estate market. Previously, Konstantinos has served as Managing Partner of the first PropTech company in Greece (Property Market Technologies) and Deputy Managing Director of a renowned domestic property valuation company.