Αρχική » Διδακτορικές Διατριβές » Υποψήφιοι Διδάκτορες » Καλογερόπουλος Γεώργιος

Καλογερόπουλος Γεώργιος

Competition, Rates of Return and Industrial Organization: Theories and Empirical Evidence

ΠΑΣΣΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

(Ερευνητής Βαθμίδας Β ́,  Κέντρο Προγραμματισμού και Οικονομικών Ερευνών - ΚΕΠΕ)

ΜΑΝΙΑΤΗΣ ΑΘ.

ΜΠΑΣΙΑΚΟΣ Ι.

giwrgoskalogeropoulos1996[at]gmail[dot]com

Ο μηχανισμός του ανταγωνισμού και οι νόμοι οι οποίοι τον διέπουν κατέχει κεντρικό ρόλο στην οικονομική θεωρία καθώς, στα πλαίσια της ελεύθερης αγοράς, επηρεάζει τις αποφάσεις των επιχειρήσεων όσων αφορά τόσο την ποσότητα που θα παράγουν όσο και τις τιμές στις οποίες θα πουλήσουν τα προϊόντα τους. Ήδη από την κλασική παράδοση, ο J.S.Mill το 1848 στο έργο του Αρχές Πολιτικής Οικονομίας είχε τονίσει τη σημασία του για τον χαρακτήρα των οικονομικών ως επιστήμη, διότι οδηγεί στην δημιουργία νόμων που προκύπτουν χωρίς την θέληση του κάθε ξεχωριστού ατόμου. Όπως θα περίμενε κανείς ανάμεσα στις διαφορετικές οικονομικές θεωρίες έχουν διατυπωθεί και αντίστοιχα διαφορετικές προσεγγίσεις ως προς τον ανταγωνισμό τόσο σε επίπεδο θεωρίας αλλά και σε επίπεδο μεθόδου εμπειρικής μελέτης. Στόχος της παρούσας διατριβής είναι η αντιπαραβολή των διαφορετικών θεωρητικών πλαισίων και αντίστοιχα η αντιπαραβολή των προσδοκιών που έχουν για την διακλαδική κερδοφορία σε εμπειρικό επίπεδο στην βιομηχανία. Οι προσεγγίσεις που θα απασχολήσουν κυρίως την παρούσα μελέτη είναι η νεοκλασική, και η κλασική αντίληψη των Σμιθ, Ρικάρντο και κυρίως του Μαρξ. Άλλες προσεγγίσεις όπως αυτή του ατελούς ανταγωνισμού ή η προσέγγιση του μονοπωλιακού ανταγωνισμού θα περιοριστούν στο θεωρητικό κομμάτι της μελέτης. Η θεωρητική αναβίωση της κλασικής και της Μαρξιστικής προσέγγισης, από οικονομολόγους όπως ο John Weeks, ο Anwar Shaikh οι G. Dumenil & D. Levy κ.α., έχει δημιουργήσει και μια αντίστοιχη εμπειρική βιβλιογραφία της οποίας το πλαίσιο θα εφαρμοστεί σε εθνικό επίπεδο σε χώρες της Ευρώπης, αλλά και σε διεθνικό επίπεδο σε ομάδες χωρών που παρουσιάζουν στενή αλληλεπίδραση στον εμπόριο και κάποια ιστορική και εδαφική εγγύτητα. Η σημασία της συμπεριφοράς της διακλαδικής κερδοφορίας έγκειται τόσο στο ότι μπορεί να επιβεβαιώσει ή να διαψεύσει τις θεωρητικές προσδοκίες της εξίσωσης ή της τάσης προς εξίσωση του ποσοστού κέρδους, όσο και σαν ερμηνευτικό εργαλείο για την κινητικότητα του κεφαλαίου ανάμεσα στους κλάδους της βιομηχανίας.

The competition mechanism and its underlying laws play a central part in economic theory since, in the context of free economy, it affects firm’s decisions about the quantity they produce as well as the prices at which they sell their products. From the classical tradition, J.S. Mill in his Principles of Political Economy (1848) stressed the importance of competition for economics to assume the characteristics of a science, because it leads to the formation of laws independently from the will of individuals in the economy. As one would expect different economic theories have fundamentally different approaches regarding competition, both theoretically and empirically. The aim of this thesis is the comparison of different theoretical frameworks and then the empirical comparison of their theoretical expectations on inter-sectoral profitability in manufacturing. The main approaches will be the neoclassical in comparison with the classical tradition of Smith, Ricardo and this of Marx. Oher approaches such as imperfect competition and monopoly competition will be presented only in the theoretical review. The rekindled interest in the classical and Marxian approach, through the work of economists as John Weeks, Anwar Shaikh, G. Dumenil & D. Levy et al, has led to the development of empirical literature whose frame will be here applied to national economies of Europe, as well as in an international level between groups of countries that have integrated trade and historical and geographical proximity. The importance of inter-sectoral profitability lies in the fact that it can verify or falsify the theoretical expectations of either convergence or tendency for equalization of the profit rate also be an explanatory tool regarding the mobility of capital between manufacturing sectors.

2021 Πτυχίο του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών, Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών

2023 Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών "Πολιτική Οικονομία" του τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών