Αρχική » Διδακτορικές Διατριβές » Υποψήφιοι Διδάκτορες » Κοσκινάς Αλέξανδρος

Κοσκινάς Αλέξανδρος

Το πρόβλημα του μετασχηματισμού της αξίας, μία ακόμα ερμηνεία

ΜΑΥΡΟΥΔΕΑΣ ΣΤΑΥΡΟΣ (Καθηγητής, Πάντειο Παν/μιο)

ΘΕΟΧΑΡΑΚΗΣ Ν.

ΤΣΟΥΛΦΙΔΗΣ ΕΛ. (Καθηγητής, Τμήμα Οικονομικών Επιστημών Πανεπιστημίου Μακεδονίας)

koskalex7[at]gmail[dot]com ή koskinas7[at]hotmail[dot]com

Η παρούσα διδακτορική διατριβή πραγματεύεται το ζήτημα του μετασχηματισμού των (οικονομικών) αξιών σε τιμές, υπό το πρίσμα της εργασιακής θεωρίας της αξίας. Το συγκεκριμένο θέμα αποτελεί ένα από τα διαχρονικότερα αντικείμενα διαμάχης στην βιβλιογραφία της πολιτικής οικονομίας και ο σκοπός της διατριβής είναι να συμβάλει έστω και λίγο σε αυτήν τη, σε εξέλιξη ακόμα και σήμερα, δημόσια συζήτηση. Το πρόβλημα του μετασχηματισμού, όπως έχει γίνει γνωστό, αφορά την σύνδεση μεταξύ δύο φαινομενικά διαφορετικών τρόπων αξιολόγησης των εμπορευμάτων, οι οποίες λαμβάνουν χώρα στα πλαίσια του καπιταλιστικού τρόπου παραγωγής. Ο λόγος της ασυμφωνίας των δύο μεθόδων αξιολόγησης των εμπορευμάτων είναι ότι, η κάθε μία συμβαίνει έχοντας ως γνώμονα μία ξεχωριστή-διακριτή κοινωνική διαδικασία, αυτή της παραγωγής εμπορευμάτων από την μία πλευρά, όπου μας δίνει τις αξίες, και αυτή της ανταλλαγής εμπορευμάτων από την άλλη, όπου μας δίνει τις τιμές. Ο γενικός κανόνας όπου μετασχηματίζει τις αξίες σε τιμές, καθώς επίσης και οι εννοιολογικές διαφορές που διακρίνονται μεταξύ των αξιών και των τιμών, δεν έχουν ακόμα παγιωθεί για την επιστήμη της πολιτικής οικονομίας ως σύνολο.

Ο κυρίως στόχος αυτής της διατριβής θα είναι τριπλός. Ο πρώτος στόχος είναι η κριτική επισκόπηση της εργασιακής θεωρίας της αξίας, με σκοπό την σύσταση ενός σαφώς ορισμένου θεωρητικού πλαισίου για τις εργασιακές αξίες και τις αξίες εν γένει. Συγκεκριμένα, ζητούμενο είναι η δημιουργία, ή η επιλογή από την βιβλιογραφία, των κατάλληλων θεωρητικών οικονομικών μεταβλητών, ώστε αρχικά να οριστούν επακριβώς οι διαφορετικές αξιολογήσεις των εμπορευμάτων, αλλά και το ίδιο το πρόβλημα του μετασχηματισμού. Ο δεύτερος στόχος αυτής της διατριβής είναι η κατασκευή μίας ένα προς ένα αντιστοιχίας ανάμεσα στις εργασιακές αξίες και στις τιμές, καθώς και η ερμηνεία της, για την εργασιακή θεωρία της αξίας. Ειδικότερα τα ζητήματα που καλούνται να ερευνηθούν είναι ο μετασχηματισμός της αξίας εν γένει πάνω στα σχήματα απλής και διευρυμένης αναπαραγωγής, για την περίπτωση της απλής παραγωγής εμπορευμάτων, αλλά και για την περίπτωση της σύνθετης παραγωγής. Ο τρίτος και τελευταίος στόχος της διατριβής είναι η αντιμετώπιση του ζητήματος της αρνητικής υπεραξίας στα σύνθετα παραγόμενα εμπορεύματα που συναντάται σε μέρος της βιβλιογραφίας.

This PhD thesis deals with the issue of transforming the (economic) values into prices under the scope of labor theory of value. This topic constitutes an object of timeless controversy on the literature of political economy and the purpose of this dissertation is to contribute, even a little, on this still ongoing debate. The transformation problem, as it has become known, is concerned with the coupling of two seemingly distinct ways of valuation of commodities, which are taking place within the framework of the capitalist mode of production. The cause of discrepancy between these two methods of valuation is that each one is accounted for a separate-discrete social process respectively, that of the production of commodities on the one hand, which corresponds to values, and that of the exchange of commodities on the other, which corresponds to prices. The general rule to transform values into prices, as well as the conceptual differences which are distinguishing values from prices, are yet to be settled for the science of political economy as a whole.

The main objective of this dissertation thesis will be threefold. The first aim is the critical overview of the labor theory of value, with the purpose to establish a clearly defined theoretical frame about labor values and values in general. Specifically, a creation, or selection from the literature, of the appropriate theoretical economic variables is requested, which will set precisely not only the two distinct methods of valuation, but will also set the transformation problem itself. The second goal of this dissertation is the construction of a one-to-one correspondence between labor values and prices, along with its interpretation, at the extent of labor theory of value. In particular, the subjects under enquiry are the transformation of value in general onto the schemes of simple and extended reproduction, for the case of simple commodity production, as well as for the case of joint production. The third and final aim in this thesis is to tackle with the matter of negative surplus value at jointly produced commodities, which is encountered in part of the relevant literature.

2020 Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στην Οικονομική Επιστήμη, Τμήμα Οικονομικών Επιστημών, Εθνικό & Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

2018 Πτυχίο Οικονομικών Επιστημών, Τμήμα Οικονομικών Επιστημών, Εθνικό & Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών