Αρχική » Διδακτορικές Διατριβές » Υποψήφιοι Διδάκτορες » Λιναρδάτος Κωνσταντίνος Ιωάννης

Λιναρδάτος Κωνσταντίνος Ιωάννης

Shadow rate dynamic NS model enhanced by macroeconomic indicators for US, Japan and the Euro Area

ΧΟΡΤΑΡΕΑΣ Γ.

ΔΟΤΣΗΣ Γ.

Θωμάκος Δημήτριος (Καθηγητής, Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών, ΕΚΠΑ)

kosglin[at]econ.uoa[dot]gr

Η σημασία της χρονικής διάρθρωσης των επιτοκίων είναι ιδιαίτερα σημαντική και αποτελεί ένα ζήτημα

που έχει αναλυθεί εκτενώς σε προηγούμενες έρευνες τις τελευταίες δεκαετίες μέσα από πλήθος επιστημονικών άρθρων (ενδεικτικά αναφέρονται Nyholm 2015, Xia & Wu 2018 κ.α.). Πρόκειται για ένα εξόχως σημαντικό εργαλείο στα χέρια των οικονομολόγων, καθώς η καμπύλη αποδόσεων, μέσα από τις πληροφορίες που παρέχει, είναι δυνατόν να αποτελεί πυξίδα για μελλοντικές εξελίξεις στις οικονομίες. Ως εκ τούτου, η προβλεπτική της ικανότητα την καθιστά χρήσιμη και απαραίτητη για τους επενδυτές αλλά και τις κυβερνήσεις στην προσπάθεια για μείωση της αβεβαιότητας στην οικονομική ζωή τόσο από την πλευρά της διαχείρισης κινδύνου όσο και για την επιλογή ορθού χαρτοφυλακίου.

Παρά την εκτενή έρευνα που έχει πραγματοποιηθεί πάνω στο θέμα, τα μοντέλα που υπάρχουν υπόκεινται σε συνεχείς βελτιστοποιήσεις ως αποτέλεσμα της ολοένα και μεγαλύτερης διεύρυνσης της βιβλιογραφίας. Ειδικότερα τα τελευταία χρόνια, ύστερα από την χρηματοοικονομική κρίση του 2008 αλλά και μετά την πανδημία του Covid – 19, η επίλυση του συγκεκριμένου θέματος κρίνεται ακόμα πιο απαιτητική εξαιτίας της ύπαρξης ιδιαιτέρως χαμηλών επιτοκίων κοντά στο κατώτατο μηδενικό όριο (Zero Lower Bound). Το γεγονός αυτό καθιστά τα παραδοσιακά μοντέλα χρονικής διάρθρωσης επιτοκίων μη κατάλληλα να ανταποκριθούν στη γραμμικότητα της χρονικής διάρθρωσης των επιτοκίων στο ZLB, με αποτέλεσμα να υπάρχουν τροποποιήσεις στον τρόπο με τον οποίον αντιμετωπίζεται το θέμα.

Μέρος αυτής της εξέλιξης των μοντέλων σκοπεύει να αποτελέσει και η συγκεκριμένη διατριβή μέσα από τη μεθοδολογία που θα ακολουθήσει. Τα ευρήματα που θα προκύψουν από αυτή τη διατριβή θα είναι καθοριστικής σημασίας, καθώς μέσα από τόσο την αξιοποίηση προηγούμενων ερευνών όσο από την υιοθέτηση νέας μεθοδολογίας, θα αποτελέσουν πυξίδα για περαιτέρω ανάλυση του συγκεκριμένου θέματος στο νέο χρηματοοικονομικό περιβάλλον που υπάρχει πλέον στις αγορές.

The importance of the time structure of interest rates is particularly important and is an issue that has been extensively analyzed in previous research in recent decades through a number of scientific papers (indicatively mentioned Nyholm 2015, Xia & Wu 2018 etc.). It is an extremely important tool in the hands of economists, as the yield curve, through the information it provides, can be a compass for future changes in the economic circles. Therefore, its foresight makes it useful and necessary for investors and governments as part of their effort to reduce financial uncertainty both in terms of risk management and choosing the right portfolio.

Despite the extensive research on the subject that has been already conducted, existing models are subject to constant optimization as a result of the ever-expanding literature. Especially in recent years, after the financial crisis of 2008 but also after the pandemic of Covid - 19, the solution of this issue is considered even more demanding due to the existence of particularly low interest rates near the zero level (Zero Lower Bound). As a result, traditional interest rate time models are inadequate to respond to the linearity of the interest rate time structure in ZLB, resulting in modifications to the way the issue is handled.

This dissertation aims to be part of the models’ optimization through the methodology that will be followed. The findings of this research will be crucial, as the combination of previous research and the adoption of a new methodology will be a compass for further analysis on this topic in a new financial environment that exists nowadays in the markets.

Ο Κωνσταντίνος Λιναρδάτος είναι πτυχιούχος του τμήματος Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής του Πανεπιστημίου Πειραιώς (2019) και κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου στην Εφαρμοσμένη Διαχείριση Κινδύνου – Διαχείριση Κεφαλαίων και Κινδύνων του τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών (2021).

Η εργασιακή του εμπειρία προέρχεται από χρηματοοικονομικούς οργανισμούς όπως η Τράπεζα της Ελλάδος και η Εθνική Χρηματιστηριακή. Παράλληλα, εργάζεται ως καθηγητής Οικονομικών στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια, ενώ για δύο ακαδημαϊκά έτη δίδαξε ως υπεύθυνος εργαστηρίου το προπτυχιακό μάθημα "Εισαγωγή στην Επιστήμη των Υπολογιστών και τη Διαχείριση Πληροφοριών" στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα σχετίζονται με θέματα μακροοικονομικής πολιτικής και εμπειρικών οικονομετρικών.

Konstantinos Linardatos holds a bachelor’s degree from the Department of Banking and Financial Management – University of Piraeus (2019). He also holds a Master's Degree in Applied Risk Management - Capital and Risk Management from the Department of Economics – University of Athens (2021).

His work experience originates from financial institutions such as the Bank of Greece and the National Bank of Greece Securities. At the same time, he works as a professor of Economics in secondary education in private schools, while for two academic years he taught the undergraduate course "Introduction to Computer Science and Information Management" at the Department of Economics – University of Athens.

His research interests are related to macroeconomic policy issues and empirical econometrics