Αρχική » Διδακτορικές Διατριβές » Υποψήφιοι Διδάκτορες » Μανωλιουδάκη Χαρίκλεια

ΠΙΤΕΛΗΣ Χ.

ΛΕΒΕΝΤΙΔΗΣ Ι.

ΜΠΟΥΦΟΥΝΟΥ Β.

Ο κυβερνοχώρος αποτελεί ένα νέο πεδίο μάχης και ανταγωνισμού εξουσίας για τα κράτη. Η ασφάλεια στον κυβερνοχώρο δεν είναι απλά ένα τεχνικό θέμα, αλλά έχει μεταφερθεί και στη γεωπολιτική. Η υποδομή επικοινωνιών και τηλεπικοινωνιών, το cloud computing, η τεχνητή νοημοσύνη, οι τεχνολογίες 5G επηρεάζουν όλους τους τομείς της κοινωνίας, από την ασφάλεια έως και την οικονομική πρόοδο.

Λαμβάνοντας υπόψη τις χρήσεις του κυβερνοχώρου και το γεγονός ότι οι γεωπολιτικές εντάσεις μεταφέρονται συχνά και στον κυβερνοχώρο, η κατανόηση της γεωπολιτικής είναι σημαντική για την ανάλυση των τρεχουσών απειλών, καθώς και για την αξιολόγηση και πρόβλεψη πιθανών μελλοντικών απειλών.

Σκοπός της διατριβής είναι η σύνδεση μεταξύ του κυβερνοχώρου και της γεωπολιτικής. Θα μελετήσουμε το ρόλο της γεωπολιτικής στον κυβερνοχώρο, πώς οι χώρες χρησιμοποιούν τον κυβερνοχώρο για την επίτευξη των γεωπολιτικών τους στόχων και τέλος πώς οι χώρες συνεργάζονται για την ανάπτυξη στρατηγικών για τον κυβερνοχώρο.

Cyberspace is a new battle and power playing field for the states. Cyber security is not just a technical issue, but has spilled over to the geopolitics. Communications and telecommunications infrastructure, cloud computing, artificial intelligence, 5G technologies affect all sectors of society, from security to economic progress.

Taking into account the uses of cyberspace, as well as the fact that geopolitical tensions are often transferred to cyberspace, an understanding of geopolitics is necessary for analyzing current threats, as well as for assessing and predicting potential future threats.

The primary purpose of this dissertation is to describe the connection between cyberspace and geopolitics. The role of geopolitics in cyberspace and how countries use cyberspace to achieve their geopolitical goals will be presented. Finally, it will be clarified how countries work together to develop cyber strategies.

Είναι πτυχιούχος του Τμήματος «Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων» του Πανεπιστημίου Πειραιώς και κάτοχος του μεταπτυχιακού διπλώματος «Ψηφιακές Επικοινωνίες και Δίκτυα» του ίδιου Πανεπιστημίου. Επίσης πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στα «Συστήματα Διάχυτου Υπολογισμού» του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου. Την τελευταία δεκαετία έχει εργαστεί σε Τμήματα Πληροφορικής τόσο στον Ιδιωτικό, όσο και στον Δημόσιο Τομέα, καθώς και σε Δημόσια Σχολεία ως Καθηγήτρια. Μιλά Αγγλικά και Γαλλικά.

She is a graduate of the Department of "Teaching Technology and Digital Systems" of the University of Piraeus and she has a master's degree in "Digital Communications and Networks" at the same University. She also completed postgraduate studies in "Pervasive and Mobile Computing Systems" of the Hellenic Open University. In the last decade, she has worked in Informatics Departments in the Private and Public sector, as well as in public schools as a Computer Science Teacher. She speaks English and French.