Αρχική » Διδακτορικές Διατριβές » Υποψήφιοι Διδάκτορες » Μαρινάκης Ανδρέας

Μαρινάκης Ανδρέας

Παραοικονομία, Φοροδιαφυγή και Οικονομική Ανάπτυξη στον Πρωτογενή Τομέα Παραγωγής

ΚΩΣΤΗΣ Π.

ΖΩΓΡΑΦΑΚΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

(Καθηγητής, Γεωπονικό
Πανεπιστήμιο Αθηνών)

ΜΠΟΥΦΟΥΝΟΥ Β.

marinakisandreas1996[at]gmail[dot]com

Ο ρόλος του πρωτογενή τομέα στην Ελλάδα παραμένει ισχυρός. Οι έννοιες της παραοικονομίας και της φοροδιαφυγής, δύο έννοιες οι οποίες για τους περισσότερους ταυτίζονται, πράγμα το οποίο δεν συνάδει με την πραγματικότητα, είναι πολύπλοκες και μεταβάλλονται ταχύτατα στο πέρασμα του χρόνου. Η διατριβή έχει ως αντικείμενο την ανάλυση και την εξέταση των εννοιών της «παραοικονομίας» και «φοροδιαφυγής» στον πρωτογενή τομέα της ελληνικής οικονομίας καθώς και την εκτίμηση του μεγέθους που εκτείνονται αυτές οι έννοιες και πως επηρεάζουν την οικονομική ανάπτυξη που σχετίζεται με την παραγωγή του τομέα. . Η παραοικονομία είναι ιδιαίτερα παρούσα στον πρωτογενή τομέα παραγωγής κυρίως λόγω της ανεπίσημης απασχόλησης, της έλλειψης επαρκούς ρύθμισης και επιτήρησης, της προσπάθειας για φοροαποφυγή και της ανεπάρκειας πόρων και υποδομών σε αγροτικές περιοχές. Στο πλαίσιο της διατριβής πραγματοποιείται ανάλυση και παρατήρηση του υπό διερεύνηση θέματος με στόχο την εξάλειψη περιπτώσεων παραοικονομίας και φοροδιαφυγής στην Ελλάδα και διερεύνηση των επιδράσεων στην αγροτική παραγωγή και στην οικονομική ανάπτυξη. Σκοπός της είναι να απαντηθούν βασικά ερωτήματα όπως για παράδειγμα η συνεισφορά του πρωτογενούς τομέα στην ελληνική και παγκόσμια οικονομία αλλά και κατά πόσο οι επενδύσεις μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες διαφοροποίησης στην παραγωγή. Εξαιτίας του πρωταγωνιστικού αλλά και σπουδαίου ρόλου όπου απαρτίζουν οι νέες τεχνολογίες και η καινοτομία πραγματοποιείται ιδιαίτερη αναφορά στη διασύνδεση των εννοιών αυτών με τον πρωτογενή τομέα, αλλά και για τις δυνατότητες που δημιουργούνται. Παράλληλα, θα αποτελέσει αντικείμενο ενδιαφέροντος αποτελεί η πορεία των κονδυλίων της Ευρωπαϊκής Ένωσης με κατεύθυνση τον πρωτογενή τομέα παραγωγή καθώς και στις προσπάθειες που διενεργούνται από την Ε.Ε. για τη διασφάλιση και διαφύλαξη του αγροτικού τομέα στο μέλλον.

The role of the primary sector in Greece remains strong. The concepts of "informal economy" and "tax evasion," two concepts often equated by most people, which does not align with reality, are complex and rapidly changing over time. The dissertation aims to analyze and examine the notions of "informal economy" and "tax evasion" in the primary sector of the Greek economy and assess the extent to which these concepts impact economic development related to the sector's production. Informal economy is particularly prevalent in the primary production sector, mainly due to informal employment, lack of adequate regulation and supervision, attempts at tax avoidance, and insufficient resources and infrastructure in rural areas. Within the framework of the dissertation, an analysis and observation of the underexplored topic are carried out with the goal of eliminating instances of informal economy and tax evasion in Greece, as well as investigating their effects on agricultural production and economic development. The objective is to answer fundamental questions, such as the contribution of the primary sector to the Greek and global economy and whether investments can create opportunities for diversification in production. Due to the prominent and significant role played by new technologies and innovation, special attention is given to the interconnection of these concepts with the primary sector and the possibilities they create. Additionally, the dissertation delves into the trajectory of European Union funds directed towards the primary production sector and the efforts made by the EU to ensure the safeguarding of the agricultural sector in the future.

Ο Ανδρέας Ε. Μαρινάκης είναι οικονομολόγος και Υπ. Διδάκτωρ στο ΕΚΠΑ, στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών. Γεννήθηκε το 1996 στην Κρήτη όπου και διέμεινε έως την περάτωση των εφηβικών του χρόνων . Αποφοίτησε από το Τμήμα Αγροτικής Οικονομίας και Ανάπτυξης (2020) του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθήνας, τίτλος μεταπτυχιακού επιπέδου (integrated master) . Παράλληλα , από τις αρχές του έτους 2023 είναι κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών του Τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής, με ειδίκευση στην Λογιστική και Ελεγκτική, του Διεθνούς Πανεπιστημίου Ελλάδος. Εργάζεται ως υπάλληλος στο Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη, από το 2022 και είναι μέλος του Οικονομικού Επιμελητηρίου Ελλάδος.