Αρχική » Διδακτορικές Διατριβές » Υποψήφιοι Διδάκτορες » Μόρφης Αθανάσιος

Μόρφης Αθανάσιος

Μαθηματικές Μέθοδοι Δυναμικών Συστημάτων και Θεωρίας Ελέγχου σε Υποδείγματα Προσφοράς και Ζήτησης Διακριτού Χρόνου

ΚΩΤΣΙΟΣ ΣΤ.

ΚΟΥΡΑΝΤΗ Φ.

ΛΕΒΕΝΤΙΔΗΣ Ι.

sak_mo[at]hotmail[dot]com

Τα υποδείγματα Προσφοράς και Ζήτησης ενδεχομένως αποτελούν τον απλούστερο τρόπο ώστε να περιγραφεί μία αγορά. Το πρώτο και πιο διαδεδομένο μοντέλο αυτής της κατηγορίας είναι το γνωστό υπόδειγμα Cobweb. Οι αναπροσαρμογές των υποδειγμάτων Προσφοράς και Ζήτησης οδηγούν σε σημαντικά αποτελέσματα από τις προηγούμενες δεκαετίες μέχρι και σήμερα.

Τα διακριτά δυναμικά συστήματα, γραμμικά και μη, περιγράφουν το αρχικό πλαίσιο που εντάσσονται τα υποδείγματα αυτά. Η ντετερμινιστική προσέγγιση περιλαμβάνει μεταβλητές που σχετίζονται με τη συμπεριφορά των υποκειμένων, προσδοκίες, ετερογενείς προσδοκίες ή ακόμα και τη διαμόρφωση πολιτικών. Οι στοχαστικές μεταβλητές θα μπορούσαν να συμπεριληφθούν με σκοπό τη ερμηνεία πιο ρεαλιστικών καταστάσεων οικονομία.

Στην περίπτωση που κάποια μεταβλητή του υποδείγματος θεωρηθεί ως μεταβλητή ελέγχου, με τεχνικές θεωρίας ελέγχου με ανάδραση, θα μπορούσαν να προκύψουν επιθυμητά αποτελέσματα. Ειδικότερα, τα κυβερνητικά αποθέματα ή ο φόρος συμπεριλαμβάνονται στο υπόδειγμα Προσφοράς και Ζήτησης ως μεταβλητές. Κάθε μία από αυτές τις ποσότητες θα μπορούσε να θεωρηθεί μεταβλητή ελέγχου σε πρόβλημα θεωρίας ελέγχου με ανάδραση. Στην περίπτωση αυτή, ενδεχομένως θα  μπορούσε  να επιτευχθεί μία επιθυμητή πολιτική.

A Supply and Demand model may be one of the simplest ways to describe a market. The first and the most famous of these kinds of models is the well known Cobweb model. Modifications of Supply and Demand models through years lead not only to significant results in previous decades but also nowadays.

Discrete dynamical systems, linear or not, could describe the initial framework of these models. The deterministic approach includes variables that are related with agent beliefs, expectations, heterogeneous expectations or even policy makers. Stochastic variables could also be included in order to interpret more realistic every parameter of the economy.

If some of the model’s variable assumed to be controlled, adopting feedback control techniques, desirable results could be achieved. Especially, government stocks or taxation assumed to be variables included in a Supply and Demand model. Each of these quantities could be considered as control variable in a feedback control problem. In this case, may a desirable policy scenario could be achieved.

2019 – 2021 Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στην Οικονομική Επιστήμη, Τμήμα Οικονομικών Επιστημών, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

2012 – 2016 Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στα Θεωρητικά Μαθηματικά, Τμήμα Μαθηματικών, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

2004 – 2012 Τμήμα Μαθηματικών, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών