Αρχική » Διδακτορικές Διατριβές » Υποψήφιοι Διδάκτορες » Νταή Ειρήνη-Ακριβή

Κοινωνική Κινητικότητα στην Ελλάδα και στην ΕΕ

ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ ΧΡ. (ΠΑΝΤΕΙΟ)

ΜΑΝΙΑΤΗΣ ΑΘ.

Παπαναστασίου Στέφανος (Επίκουρος Καθηγητής Τμήματος Κοινωνικής Πολιτικής, ΔΠΘ)

eirinintai[at]yahoo[dot]com

Σκοπός της διδακτορικής διατριβής είναι η μελέτη της κοινωνικής κινητικότητας στη σύγχρονη Ελλάδα και ο εντοπισμός των κύριων τάσεων της διαγενεακής μεταβίβασης της φτώχειας και των ανισοτήτων στην Ελλάδα του σήμερα σε σχέση με προγενέστερες χρονικές περιόδους αλλά και σε σύγκριση με τις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ. Για να επιτευχθεί αυτό θα μελετηθούν και θα χρησιμοποιηθούν τα δεδομένα της Έρευνας Εισοδημάτων και Συνθηκών Διαβίωσης των Νοικοκυριών (EU-SILC) που διατίθενται από τη Eurostat για τη διαχρονική πορεία του ποσοστού φτώχειας και ανισότητας στην Ελλάδα έως και σήμερα (2023), λαμβάνοντας υπόψη και τη μεσολάβηση των κρίσεων στη χώρα (χρηματοπιστωτικής, υγειονομικής και ενεργειακής κρίσης). Το κύριο μεθοδολογικό εργαλείο είναι η οικονομετρική αξιολόγηση της μεταβίβασης της φτώχειας και της ανισότητας. Επομένως, θα γίνει προσπάθεια συσχέτισης των κοινωνικοοικονομικών χαρακτηριστικών των οικογενειών προέλευσης όπως το επάγγελμα, το επίπεδο εκπαίδευσης και η κοινωνικοοικονομική κατάσταση των γονέων με τη φτώχεια των παιδιών όταν ενηλικιώνονται. Αυτό θα επιτευχθεί μέσω μοντέλων παλινδρόμησης με στόχο τη διασύνδεση του κινδύνου φτώχειας του ατόμου με το είδος της εργασίας του πατέρα, το επίπεδο εκπαίδευσης των γονιών αλλά και την εργασία του ίδιου του ατόμου, λαμβάνοντας υπόψη και την εξέλιξη των παραπάνω μέσα στο χρόνο, δηλαδή τη διαχρονική εξέλιξη του δείκτη κινδύνου φτώχειας, ανισότητας, τη μεταβίβαση της φτώχειας κ.ά. Η έρευνα αυτή θα προσφέρει χρήσιμα και πρωτότυπα συμπεράσματα για: α) τη διαχρονική εξέλιξη της φτώχειας και της ανισότητας στην Ελλάδα, β) τη λεπτομερή, σε βάθος, μελέτη των παραγόντων διαιώνισης της φτώχειας και της ανισότητας στην Ελλάδα, γ) την κατανόηση των στοιχείων που σχετίζονται με την διαγενακή μεταβίβαση της φτώχειας και της ανισότητας σήμερα σε σχέση με προγενέστερες χρονικές περιόδους, όπως το κοινωνικοοικονομικό και επαγγελματικό status των γονιών, τις ευκαιρίες ή τα ατομικά χαρακτηριστικά, δ) τη σύγκριση της Ελλάδας με τις υπόλοιπες χώρες ως προς τα χαρακτηριστικά αυτά και ε) τη χρησιμότητα της υιοθέτησης εθνικών και υπερεθνικών μέτρων αντιμετώπισης της χαμηλής κοινωνικής κινητικότητας και καταπολέμησης της φτώχειας και των ανισοτήτων.

The purpose of the PhD thesis is the study of social mobility in modern Greece and the identification of the main trends of the intergenerational transmission of poverty and inequalities in Greece today in relation to previous time periods and in comparison with the rest of the EU countries. For this purpose the data of the Survey of Income and Living Conditions of Households (EU-SILC) available from Eurostat will be studied. The main methodological tool is the econometric assessment of the transmission of poverty and inequality. Therefore, an attempt will be made to correlate the socio-economic characteristics of the families of origin such as occupation, education level and socio-economic status of the parents with the poverty of the children when they become adults. This will be achieved through regression models with the aim to correlate the individual's risk of poverty with the type of work of the father, the level of education of the parents and the work of the individual himself, taking into account the evolution of the above over time, i.e. the longitudinal evolution of the poverty risk index, inequality, the transfer of poverty, etc. This research will offer useful and original conclusions for: a) the long-term evolution of poverty and inequality in Greece, b) the detailed, in-depth study of the factors perpetuating poverty and inequality in Greece, c) the understanding of the data related to the intergenerational transmission of poverty and inequality today in relation to previous time periods, such as the socio-economic and professional status of parents, opportunities or individual characteristics, d) the comparison of Greece with the rest of the countries in terms of these characteristics and e) the utility of adopting national and supranational measures to address low social mobility and combat poverty and inequalities.

Η Ειρήνη- Ακριβή Νταή είναι απόφοιτη του Τμήματος Μαθηματικών στο Πανεπιστήμιο Πατρών. Επιπλέον, έχει ολοκληρώσει το μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών στη Διεθνή Οικονομική και Χρηματοδοτική στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών στην Πολιτική Οικονομία στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Σε ό,τι αφορά την επαγγελματική της σταδιοδρομία, έχει εργαστεί ως οικονομικός σύμβουλος στο οικονομικό και εμπορικό τμήμα της ελληνικής πρεσβείας στη Μαδρίτη και αργότερα στο γραφείο του Αντιπροέδρου της κυβέρνησης ως σύμβουλος. Τα τελευταία τέσσερα χρόνια εργάζομαι ως συντονίστρια της Ομάδας κοινωνικών αναλύσεων στο Ινστιτούτο ΕΝΑ. Τα εργασιακά της καθήκοντα περιλαμβάνουν έρευνα δεδομένων και βαθιά ανάλυση, λήψη αποφάσεων και πολιτικής. Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα επικεντρώνονται στο πεδίο της κοινωνικής πολιτικής και μακροοικονομικής ανάλυσης. Τέλος, το ισχυρό της υπόβαθρο στα μαθηματικά και στα οικονομικά ενισχύει τους στόχους της διδακτορικής της διατριβής.