Αρχική » Διδακτορικές Διατριβές » Υποψήφιοι Διδάκτορες » Παπαφράγκος Αναστάσιος

ΤΣΟΥΛΦΙΔΗΣ ΕΛ.

(Καθηγητής Πανεπιστημίου Μακεδονίας)

ΚΩΤΣΙΟΣ ΣΤ.

Rubinic Ivan (Lecturer Maastricht University)

tasospapafragkos[at]gmail[dot]com

Η σύλληψη της συμβατικής θεωρίας διεθνούς εμπορίου επικεντρώνεται στο γεγονός πως οι διεθνείς συναλλαγές ωφελούν όλους τους εμπλεκόμενους εταίρους. Τα κυρίαρχα μοντέλα, όπως τα θεωρήματα Heckscher-Ohlin και Stolper-Samuelson και η υπόθεση της ισοτιμίας αγοραστικής δύναμης, προτείνουν ότι το διεθνές εμπόριο καθορίζεται από την αρχή του συγκριτικού πλεονεκτήματος του Ricardo. Η ανάλυση του συγκριτικού πλεονεκτήματος, ωστόσο, προωθεί αφενός πως η εργασιακή θεωρία της αξίας είναι ανενεργή στο διεθνές εμπόριο, αφετέρου ότι η ποσοτική θεωρία του χρήματος ρυθμίζει την κίνηση του διεθνούς εμπορίου. Επιπλέον, η βιβλιογραφία σχετικά με τις ασυμμετρίες εμπορίου, κυρίως γνωστές ως θεωρίες «άνισης ανταλλαγής», έχει μια ξεχωριστή θέση στη θεωρία του διεθνούς εμπορίου. Ωστόσο, αυτό το ρεύμα σκέψης είτε επικεντρώνεται στη σφαίρα της κυκλοφορίας είτε υποθέτει ότι ισχύει το συγκριτικό πλεονέκτημα, ενώ ταυτόχρονα δεν έχει ουσιαστική εμπειρική βάση.

Αντίθετα, υπάρχει ένα αναπτυσσόμενο ρεύμα σκέψης που συγκροτεί μια θεωρία διεθνούς εμπορίου αξιοποιώντας την εργασιακή θεωρία της αξίας ως οικονομική βάση και την αναλυτική δύναμη της αρχής του απόλυτου πλεονεκτήματος του Smith. Επίσης, απορρίπτει την ποσοτική θεωρία του χρήματος και, αντ' αυτού, κατασκευάζει ένα πλαίσιο μιας εναλλακτικής θεωρίας χρήματος. Με βάση τις συμβολές του Shaikh, η συγκεκριμένη προσέγγιση προβλέπει ότι η άνιση ανάπτυξη στο διεθνές εμπόριο προκύπτει λόγω του πραγματικού ανταγωνισμού μεταξύ των διαφορετικών κεφαλαίων στο διεθνές εμπόριο. Ως εκ τούτου, καταλήγει στο συμπέρασμα ότι το μοναδιαίο κόστος εργασίας των εμπορεύσιμων προϊόντων ρυθμίζει τις μακροπρόθεσμες πραγματικές συναλλαγματικές ισοτιμίες (REER). Τελικά, αυτή η βιβλιογραφία παρουσιάζει θεωρητική και εμπειρική συνέπεια στον προσδιορισμό της κίνησης του διεθνούς εμπορίου.

Οι νόμοι που διέπουν το διεθνές εμπόριο καθορίζουν πώς θα μπορούσε να εφαρμοστεί μια αποτελεσματική εμπορική και οικονομική πολιτική. Ένα τέτοιο θέμα, όμως, απαιτεί θεωρητική συνοχή και εμπειρικές αποδείξεις. Η βιβλιογραφική ανασκόπηση και η κατασκευή ενός αναλυτικού θεωρητικού πλαισίου για την έννοια των διεθνών συναλλαγών αποτελούν ουσιαστικά βήματα για την εμπειρική επαλήθευση των θεωριών διεθνούς εμπορίου, όπως αυτές της ανάλυσης των μακροπρόθεσμων πραγματικών συναλλαγματικών ισοτιμιών, των θεωριών άνισης ανταλλαγής και του θεωρήματος Heckscher-Ohlin.

The conception of the conventional theory of international trade is focused on the fact that international exchanges benefit all partners involved. Mainstream models, such as Heckscher-Ohlin and Stolper-Samuelson theorems and the Purchasing Power Parity hypothesis, propose that international trade is determined by Ricardo’s principle of comparative advantage. On the one hand, the analysis of comparative advantage advances that the labour theory of value is inactive in international trade. On the other hand, it suggests that the quantity theory of money regulates the motion of international trade. Moreover, the literature concerning trade asymmetries, mostly known as «unequal exchange» theories, has a distinctive place in international trade theory. Yet, that current of thought either is focused on the sphere of circulation or assumes that comparative advantage is valid, while it has at the same time no substantial empirical basis.

On the contrary, there is a growing current of thought that forms international trade theory utilizing the labour theory of value as an economic basis and the analytical power of Smith’s principle of absolute cost advantage. Also, it rejects the quantity theory of money and, instead, constructs a framework of an alternative theory of money. Based on Shaikh’s contributions, this particular approach projects that uneven development in international trade arises because of real competition between the different capitals in international trade. Thus, it concludes that unit labour costs of tradable goods regulate long-term real effective exchange rates (REER). Eventually, that literature displays theoretical and empirical consistency in specifying the motion of international trade.

The laws which govern international trade determine how an effective trade and economic policy could be implemented. Such a topic, though, demands theoretical coherence and empirical evidence. A literature review and construction of an analytical theoretical framework for the concept of international exchanges are essential steps for the empirical verification of international trade theories such as the long-term real effective exchange rates analysis, the unequal exchange theories and the Heckscher-Ohlin theorem.

ΠΤΥΧΙΟ | τμημα οικονομικων επιστημων| ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Οκτώβριος 2014-Ιούλιος 2020

Μ.Ο. Αποφοίτησης: 9,11

ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ | ΠΜΣ Οικονομικής Επιστήμης | ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Οκτώβριος 2020-Φεβρουάριος 2023

Μ.Ο Αποφοίτησης: 8,59

Missos V., Passas K., & Papafragkos T. (2022). The Minimum Wage During the Greek Crisis: Critical Overview of Contemporary Theory and Policy. Science and Society: Review of Political and Ethical Theory, 42, 55–89.

Papafragkos, T. (2023). Elastic Wages versus Inelastic Prices in Greece and Portugal: The Absolute Advantage Theory and the Non-tradable Sectors, Review of Economics and Economic Methodology, 6 (forthcoming).