Αρχική » Διδακτορικές Διατριβές » Υποψήφιοι Διδάκτορες » Παπανικολάου Νικόλαος

Παπανικολάου Νικόλαος

Οι Εφαρμογές του Fintech στη Δημόσια Διοίκηση και η Συμβολή τους στην Εθνική Οικονομία

ΜΠΟΥΦΟΥΝΟΥ Β.

ΗΡΕΙΩΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (Καθηγητής ΔΕΟ ΕΚΠΑ)

ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ Δ.

nkpap85[at]gmail[dot]com

H χρηματοοικονομική τεχνολογία (fintech) είναι η τεχνολογία και η καινοτομία που έχει ως στόχο να ανταγωνιστεί τις παραδοσιακές οικονομικές μεθόδους στην παροχή χρηματοοικονομικών υπηρεσιών. Αναπτύχθηκε και περιλαμβάνει ένα σύνολο εφαρμογών, μεταξύ των οποίων η ηλεκτρονική και τηλεφωνική τραπεζική, οι ηλεκτρονικές πλατφόρμες πληρωμών, τα κρυπτονομίσματα, τα ψηφιακά πορτφόλια, αλλά και η αξιοποίηση των δεδομένων που αφορούν στη στάση του καταναλωτικού κοινού, με στόχο να διαμορφωθούν εξατομικευμένα προϊόντα.

Η τάση αυτή της τεχνολογίας δεν περιορίζεται στα χρηματοοικονομικά ιδρύματα, αλλά επεκτείνεται στο ευρύτερο επιχειρησιακό επίπεδο. Η διείσδυση των τεχνολογικών εφαρμογών στην καθημερινή ζωή των πολιτών και η χρήση τους, προκειμένου να παρέχονται καλύτερες και πιο αξιόπιστες υπηρεσίες, συνέβαλε στην ανάπτυξη της τεχνολογίας αυτής, η οποία γνωρίζει μεγάλη άνθηση.

Σκοπός της προτεινόμενης διατριβής είναι να εξεταστούν οι εφαρμογές του fintech . στην ευρύτερη λειτουργία της δημόσιας διοίκησης, εστιάζοντας στην ανάλυση της συμπεριφοράς των χρηστών στη χρήση υπηρεσιών χρηματοοικονομικής τεχνολογίας (στελέχη δημόσιας διοίκησης, πολίτες που συναλλάσονται με δημόσιες υπηρεσίες) καθώς και η συνεισφορά του κλάδου στην εθνική οικονομία.

Τα αποτελέσματα της διατριβής αναμένεται να βοηθήσουν τους φορείς χάραξης δημόσιας πολιτικής να αποκτήσουν μια καλύτερη εικόνα και αντίληψη σχετικά με τη φύση, τον χαρακτήρα και τα πλεονεκτήματα των τεχνολογιών Fin Tech με στόχο να τις εντάξουν αποτελεσματικά στο πλαίσιο λειτουργίας της Ελληνικής δημόσιας διοίκησης.

Financial technology (fintech) is the technology and innovation that aims to compete with traditional economic methods in the provision of financial services. It has developed and encompasses a range of applications, including online and telephone banking, electronic payment platforms, cryptocurrencies, digital portfolios and the use of data on consumer attitudes to create personalised products.

This technology trend is not limited to financial institutions, but extends to the wider business level. The penetration of technological applications into the daily lives of citizens and their use to provide better and more reliable services has contributed to the development of this technology, which is booming.

The aim of the proposed thesis is to examine the applications of fintech in the broader operation of public administration, focusing on the analysis of users behaviour in the use of financial technology services (public administration officials, citizens who interact with public services) and the contribution of the sector to the national economy.

The results of the thesis are expected to help government policy makers to gain a better insight and understanding of the character and advantages of Fin Tech technologies in order to effectively integrate them in the context of the Greek public administration.

Aπόφοιτος του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων του Τ.Ε.Ι. Αθήνας (Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής) και κάτοχος των μεταπτυχιακών τίτλων MBA International (i-MBA) και Δημόσιας Πολιτικής και Διοίκησης (MSc) του του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Διαθέτει εργασιακή εμπειρία σε οικονομικά τμήματα επιχειρήσεων του ιδιωτικού τομέα. Από το 2017 εργάζεται στο δημόσιο τομέα, αρχικά στην Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος και από το 2020 υπηρετεί στην Εθνική Αρχή Διαφάνειας, στο τμήμα Παρακολούθησης Μονάδων Εσωτερικού Ελέγχου. Τα ενδιαφέροντα του αφορούν, αλλά δεν περιορίζονται στο διεθνές μάνατζμεντ, την επιχειρηματική στρατηγική, τη δημόσια διοίκηση.

Business Administration graduate from T.E.I of Athens (University of West Attica) and holder of an MBA International (i-MBA) and an MSc in Public Policy and Administration from Athens University of Economics and Business. His work experience includes Finance departments of private sector companies. Since 2017 he has been working in the public sector, initially at the National Library of Greece and since 2020 at the National Transparency Authority, in the Internal Audit Unit Monitoring Department. His interests include, but are not limited to, international management, business strategy, public administration.

1. Papanikolaou, N. (2018) “Geopolitical Implications of an Economical Force Affected by the Eurozone Crisis: The Case of Cyprus”, International Journal of Economics & Business Administration Volume VI Issue 3, 92-97, DOI: 10.35808/ijeba/177.

2. Papanikolaou, N. (2018) “MAJOR MERGER & ACQUISITIONS: PROCTER & GAMBLE – GILLETTE deal. Did it achieve its goal?” International Journal of Economics, Commerce and Management, Vol. 6 Issue 8, 498 -512, ISSN: 2348 0386.

3. Papanikolaou, N. (2018) “Measuring economic & competitiveness indicators of European Countries after the economic crisis of 2008: The Case of Greece and Germany”, International Journal of Economics, Business and Management Research, Vol. 2 No. 04, 248-254, ISSN: 2456-7760.