Αρχική » Διδακτορικές Διατριβές » Υποψήφιοι Διδάκτορες » Πλατανιώτης 'Αγγελος_

Πλατανιώτης Άγγελος

Essays on Economics of Sustainable Development: Methods, Applications and Policy Recommendations

ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ ΦΟΙΒΗ (Καθηγήτρια, ΟΠΑ)

ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΑΝΔΡΕΑΣ

ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (Καθηγητής, ΟΠΑ)

angplat@yahoo.gr

Η διατριβή ασχολείται με τη βιωσιμότητα των ασφαλιστικών επιχειρήσεων υπό συνθήκες κλιματικής αλλαγής.

Η κλιματική αλλαγή συμβαίνει παγκοσμίως και οι συνέπειές της αναμένεται να έχουν σημαντική επίδραση στη σταθερότητα του χρηματοπιστωτικού συστήματος. Ειδικότερο ο ασφαλιστικός κλάδος επηρεάζεται από την κλιματική αλλαγή μέσω τριών τύπων κινδύνου: του Φυσικού Κινδύνου, του Κινδύνου Μετάβασης και του Κινδύνου Υποχρεώσεων.

Ο στόχος αυτής της έρευνας θα είναι να:

• Δώσει τη συνολική εικόνα της τρέχουσας κατάστασης και τους τρόπους που οι ασφαλιστικές εταιρίες αντιλαμβάνονται και ανταποκρίνονται στην κλιματική αλλαγή,
  • Εντοπίσει αδυναμίες και τρωτά σημεία αναφορικά με την κατάσταση της φερεγγυότητας των ασφαλιστικών εταιριών ως συνέπεια της κλιματικής αλλαγής,
  • Προτείνει μεθόδους και μοντέλα για τον ποσοτικό προσδιορισμό των κινδύνων που σχετίζονται με το κλίμα,
  • Περιγράψει τα υπάρχοντα εργαλεία Διαχείρισης Κινδύνων για το κλίμα (π.χ. ασκήσεις ακραίων σεναρίων, αναλύσεις σεναρίων, μεταφορά κινδύνων κ.λπ.)
  • Τονίσει την ανάγκη για τους ασφαλιστές να επενδύσουν σε πράσινη οικονομία και βιώσιμη ανάπτυξη,
  • Περιγράψει τον πολυδιάστατο ρόλο των ασφαλιστών, δηλαδή ως Ληπτών Κινδύνου, ως Επενδυτών καθώς και ως Κοινωνικά Υπεύθυνων εταιριών.

The Thesis will be "on the Sustainability of Insurance Business under climate change conditions".

Climate change happens globally and its consequences are expected to have material impact on the stability of the financial system. Specifically for the insurance industry, climate risks impact the financial system through physical, transition and liability risks.

The aim of this research will be to:

• Give an overview of the situation and insurers’ current response to climate change
  • Identify weaknesses and vulnerabilities of insurers’ solvency position as a result of climate change
  • Provide insurers with methods and models for the quantification of climate-related risks
  • Describe climate risk management tools (e.g. stress tests, scenario analyses, risk transfer etc.)
  • Highlight the need for insurers to invest in green and sustainable economy
  • Describe the multidimensional role of insurers as risk underwriters, as investors and as socially responsible corporations

Ο Άγγελος Πλατανιώτης, εργάζεται ως Επόπτης Ασφαλιστικών Εταιριών στην Τράπεζα της Ελλάδος και είναι υποψήφιος διδάκτορας υπό την επίβλεψη της Καθηγήτριας Δρ. Φοίβης Κουντούρη. Είναι πιστοποιημένος Λογιστής-Ελεγκτής από το ACCA και στο παρελθόν έχει εργαστεί επί σειρά ετών σε πολυεθνικές επιχειρήσεις τόσο ως Εξωτερικός Ελεγκτής όσο και ως υπάλληλος Διαχείρισης Κινδύνου. Ακαδημαϊκά, έχει πτυχίο Στατιστικής και Αναλογιστικών-Χρηματοοικονομικών Μαθηματικών, Μεταπτυχιακό σε Εφαρμοσμένη Οικονομική και Χρηματοοικονομική και βρίσκεται σε στάδιο ολοκλήρωσης ενός δεύτερου Μεταπτυχιακού Προγράμματος στη “Βιοπληροφορική και Νευροπληροφορική”.

Angelos Plataniotis, works as an Insurance Supervisor at Bank of Greece and is a PhD candidate under the Supervision of Prof. Phoebe Koundouri. He is Certified Accountant with ACCA and has worked for years in multinational financial institutions both as an Auditor and as a Risk Management officer. Academically, holds a Bachelor degree in Statistics and Actuarial-Financial Mathematics, a Master’s in Applied Economics and Finance and he now completes a second Master’s οn “Bioinformatics and Neuroinformatics”.