Αρχική » Διδακτορικές Διατριβές » Υποψήφιοι Διδάκτορες » Πόντης Ποντικός Νικόλαος

Πόντης Ποντικός Νικόλαος

A Contemporary Marxist Monetary Analysis: Critical Review of Cryptocurrencies and MMT

ΜΑΥΡΟΥΔΕΑΣ ΣΤΑΥΡΟΣ (Καθηγητής, Πάντειο Παν/μιο)

ΘΕΟΧΑΡΑΚΗΣ Ν.

ΚΟΥΝΤΟΥΡΗΣ ΕΜΜ.

nipontis@econ.uoa.gr

Ο δημόσιος λόγος σήμερα στα ζητήματα του χρήματος, των χρηματοπιστωτικών αγορών και της νομισματικής πολιτικής περιστρέφεται έντονα γύρω από δύο φαινομενικά ετερόκλητες προσεγγίσεις. Αυτές είναι, από την μία, αυτή των Κρυπτονομισμάτων και των αντίστοιχων θεωριών γύρω από αυτές και από την άλλη η Σύγχρονη Νομισματική Θεωρία(ΜΜΤ). Τα Κρυπτονομίσματα αποτελούν την υλοποίηση της επιθυμίας πολλών οικονομολόγων και επενδυτών της αγοράς σχετικά με την ιιδωτικά και αποκεντρωμένη από την επίδραση του κράτους παραγωγής χρήματος. Η συγκεκριμένη μορφή χρήματος, σύμφωνα με τους υποστηριχτές της, επαναφέρει την οικονομία σε μια πρότερη και προτιμότερη νομισματική κατάσταση καθότι τα Κρυπτονομίσματα, όπως κι ο Χρυσός παλαιότερα αποτελούν μια μορφή χρήματος με περιεκτική αξία. Από την άλλη μεριά, η ΜΜΤ αξιώνει ότι το χρήμα είναι πρώτα και κύρια μια νομική σύμβαση που κάνει κάθε κράτος με τους πολίτες του. Επομένως χρήμα είναι ο,τιδήποτε ορίζει το κράτος ως τέτοιο και δεν χρειάζεται να έχει καμία περιεκτική αξία, παρα μόνο να γίνεται δεκτό από το κράτος για εξόφληση οφειλών προς αυτό. Κατ’ επέκταση, ο έντονος κρατισμός και επιρροή της Κεντρικής Τράπεζας στη νομισματική σφαίρα αντιπαρατίθεται στην πλήρη αποκέντρωση και ελευθερία της αγοράς στην παραγωγή και κυκλοφορία του χρήματος. Στη διατριβή αυτή θα δείξουμε ότι και οι δύο προσεγγίσεις αδυνατούν να ερμηνεύσουν το χρήμα και τις χρηματοπιστωτικές αγορές στο σήμερα καθότι καθεμία εμμένει στην δική της μονομέρεια. Οι θεωρίες γύρω από τα Κρυπτονομίσματα ακολουθούν την παράδοση της Κλασσικής Διχοτόμησης και ότι το χρήμα είναι ουδέτερο χωρίς επίδραση στην πραγματική οικονομία. Η ΜΜΤ συνεχίζει τη Νομισματική Προσέγγιση σύμφωνα με την οποία το χρήμα και οι χρηματοπιστωτικές αγορές είναι οι βασικοί μοχλοί της οικονομίας κι ασκούν πραγματικές επιδράσεις. Αδυνατούν λοιπόν και οι δύο να αναγνωρίσουν τη λειτουργία του χρήματος ως κεφάλαιο και πώς το τελευταίο μεταμορφώνεται συνεχώς από τη χρηματική στην παραγωγική του μορφή συνέχοντας τους κλάδους της παραγωγής και της πίστωσης ως αλληλένδετους πόλους της κύκλισής του.

Regarding the domains of money, financial system and monetary policy two seemingly opposing approaches are mainly discussed currently. These are the approaches of Crypto currencies and the theories around them, and Modern Monetary Theory (MMT). Crypto currencies constitute the realization of the desire of many economists and financial investors for a privately and decentralized production of money. This form of money, according to its supporters, brings back the monetary sphere in a previous and more preferable state, because Crypto currencies, just like gold, constitute a form of money with intrinsic value. On the other hand, MMT supports that money is first and foremost a legal agreement that the State makes with its citizens. Thus, money is whatever the State states as such, and does not need to have any intrinsic value, as long as it is been accepted for the discharge of debts against the State. By extension, the intense centralization and control of Central Banks upon the economy contrasts the complete decentralization and freedom of the market in production and circulation of money. In this thesis will show that both approaches fail to give a complete interpretation of the concepts of money and financial system and each one is one-sided in its own way. Theories around Crypto currencies follow the tradition of Classical Dichotomy and the notion that money is neutral and with no influence upon real economy. MMT follows the tradition of Monetary Approach money and the financial system are the main forces in contemporary economies and have real impact. Consequently, they both fail to conceptualize the most profound function of money, that of money as capital, and the way that the latter constantly transforms from its monetary to its productive form unifying the sectors of production and finance as inextricable poles of its circuit.

2019 Προγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στην Οικονομική Επιστήμη (mphil), Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

2016 Πτυχίο Οικονομικών Επιστημών, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών