Αρχική » Διδακτορικές Διατριβές » Υποψήφιοι Διδάκτορες » Σκοτώρης Εμμανουήλ

Σκοτώρης Εμμανουήλ

The Causes of Inflation and Its Connection with Employment and Financial Stability

ΔΟΤΣΗΣ Γ.

ΑΡΓΕΙΤΗΣ Γ.

ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ Δ.

manolisskotoris[at]gmail[dot]com

Στόχος της διατριβής είναι να αναδείξει τις αδυναμίες των θεωριών του πληθωρισμού και να ρίξει φως στον τρόπο δημιουργίας του πληθωρισμού μέσω της εμπειρικής έρευνας. Χρησιμοποιώντας ένα μεγάλο δείγμα δεδομένων, η παρούσα διατριβή θα συγκεντρώσει από όλη την βιβλιογραφία όλες τις μεταβλητές που επηρεάζουν τον πληθωρισμό, από όλες τις σχολές οικονομικής σκέψης, και θα αξιολογήσει αν οι οικονομικές θεωρίες του πληθωρισμού ερμηνεύουν το φαινόμενο αυτό. Η διατριβή θα εξετάσει ποιοι παράγοντες δημιουργούν τον πληθωρισμό, χωρίζοντας τον πληθωρισμό σε διακριτές περιόδους, νομισματικά καθεστώτα, αναπτυσσόμενες και αναπτυγμένες οικονομίες και υπό-κατηγορίες πληθωρισμού. Η έρευνα αυτή έχει ως στόχο να δείξει ότι η ανάλυση του πληθωρισμού με ετήσια στοιχεία και με τον ΔΤΚ ως εξαρτημένη μεταβλητή δεν μπορεί να μας δώσει μια ακριβή εξήγηση για το πώς δημιουργείται ο πληθωρισμός και επομένως ο "κατακερματισμός" των στοιχείων σε υποκατηγορίες, υποπεριόδους και υπό-μεταβλητές που επηρεάζουν τις υποκατηγορίες του πληθωρισμού, πιθανόν να οδηγήσει σε καλύτερα αποτελέσματα.

Σκοπός της διδακτορικής διατριβής είναι να αναδείξει τους παράγοντες που έχουν δημιουργήσει πληθωριστικές πιέσεις μετά την πανδημία του Covid-19 και να αποκαλύψει τις αδυναμίες των θεωριών για τον πληθωρισμό μέσα από οικονομετρική ανάλυση. Η μελέτη μας έχει ως στόχο να διερευνήσει πώς ο πληθωρισμός επηρεάζει την απασχόληση και τη χρηματοπιστωτική σταθερότητα, χρησιμοποιώντας τα παραπάνω ευρήματα. Ειδικότερα, η εμπειρική επανεξέταση των υποθέσεων της Phillips Curve αποτελεί μέρος της διατριβής, όπως και η εμπειρική διερεύνηση της επίδρασης του πληθωρισμού στην χρηματοοικονομική σταθερότητα όλων των θεσμικών τομέων (κυβέρνηση, νοικοκυριά, επιχειρήσεις, τράπεζες και εξωτερικός τομέας) Τα παραπάνω θα μας βοηθήσουν να αναπτύξουμε μια νέα, μοναδική θεωρία του πληθωρισμού που θα συνθέτει σημαντικές πληροφορίες από τις υπάρχουσες θεωρίες, ενώ ταυτόχρονα θα παράγει νέα γνώση για τον πληθωρισμό με βάση εμπειρικά δεδομένα.

This thesis aims to highlight the weaknesses of theories of inflation and to shed light on how inflation is created through empirical research. Using a large sample of data, this thesis will gather from all literature all the variables that affect inflation from all schools of economic thought and evaluate whether the economic theories of inflation are proven. The thesis will examine which factors create inflation, dividing inflation into distinct periods, monetary regimes, developing and developed economies, and inflation sub-categories. This research aims to show that analyzing inflation with annual data and with CPI as the dependent variable cannot give us an accurate explanation of how inflation is generated and therefore 'disaggregating' the data into sub-categories, sub-periods, and sub-variables that affect the sub-categories of inflation is likely to lead to better results.

The purpose of the thesis is to highlight the factors that have created inflationary pressures since the Covid-19 pandemic and to reveal the weaknesses of theories of inflation through econometric analysis. Using these findings, our study aims to investigate how inflation affects employment and financial stability. In particular, an empirical re-examination of the Phillips-Curve hypotheses is part of the thesis, as well as an empirical investigation of the impact of inflation on financial stability across all institutional sectors (government, households, firms, banks, and the external sector). These findings allow us to develop a new, unique theory of inflation that synthesizes important insights from existing theories while generating new knowledge about inflation based on empirical evidence.

ΠΤΥΧΙΟ | Τμήμα Οικονομικών Επιστημών | ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Οκτώβριος 2014 - Σεπτέμβριος 20219

Μ.Ο. Αποφοίτησης: 9,13

ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ | ΠΜΣ Πολιτική Οικονομία | ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Οκτώβριος 2020 - Μάρτιος 2022

Μ.Ο Αποφοίτησης  9,83

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ

1) PwC Greece - Research Economist, Νοέμβριος 2022 - τώρα

2) Pockee - Analyst, Αύγουστος 2020 - Νοέμβριος 2020

3) ΕΚΠΑ – Researcher, Δεκέμβριος 2019 – Αύγουστος 2020

4) ΚΕΠΕ – Researcher (πρακτική), Μάιος 2019- Αύγουστος 2019

Prodromidis, P., Bakri, K., Malakates, C., Mermigkas, F., Nikolaou, A. N., Papadopoulou, E., & Skotoris, E. (2020). Patterns and shifts in EU business numbers, size and performance in the manufacturing and energy sectors during 2007-2016. Greek Economic Outlook, (42).