Αρχική » Διδακτορικές Διατριβές » Υποψήφιοι Διδάκτορες » Σπανοδήμου Σταυρούλα_

Οι τραπεζίτες στην Ελλάδα του 19ου και 20ου αιώνα: Συλλογική Βιογραφία

ΚΩΣΤΗΣ Κ.

ΜΠΑΣΙΑΚΟΣ Ι.

ΡΙΖΑΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ (Ακαδημία Αθηνών)

sspanod@econ.uoa.gr

Σκοπός της διδακτορικής διατριβής είναι η μελέτη των τραπεζιτών κατά τη διάρκεια της περιόδου 1840-1928 στην Ελλάδα. Πιο συγκεκριμένα θα γίνει προσπάθεια συλλογικής βιογράφισης των τραπεζιτών και ανάλυση του κοινωνιολογικού τους προφίλ. Αυτό έχει εξαίρετο ενδιαφέρον καθότι θα μπορέσουμε να εντάξουμε τους τραπεζίτες σε ένα κοινωνικό πλαίσιο και να ερευνήσουμε τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά αυτής της κοινωνικής ομάδας. Θα διερευνηθεί ο ρόλος των κοινωνικών προελεύσεων, της εκπαίδευσης, των θεσμών της κοινωνίας και των οικογενειακών δικτύων. Θα γίνει προσπάθεια να καταδειχτεί ότι υπάρχει συσχετισμός μεταξύ των ελίτ και του υψηλού επιπέδου σπουδών, της ευνοϊκής κοινωνικής προέλευσης κτλ.

Η κοινωνιολογική ανάλυση θα λειτουργήσει ως μέσο προσέγγισης της ιστορίας με την προσπέλαση των κοινωνικο-οικονομικών δομών της εποχής. Η βιογραφική έρευνα θα έχει ως στόχο την τοποθέτηση των Ελλήνων τραπεζιτών μέσα στην κοινωνία που ανήκουν, στην κοινωνία ως χώρο, χρόνο, σχέσεις και δυναμική. Οι βιογραφίες των τραπεζιτών θα αποτελέσουν συναρίθμηση κοινωνιολογικών συντεταγμένων μέσω της χρήσης στατιστικών περιγραφικών των κοινωνικών, πολιτισμικών, οικονομικών και άλλων ιδιαίτερων χαρακτηριστικών γνωρισμάτων των τραπεζιτών, τα οποία θα προκύψουν κατά τη διάρκεια της έρευνας.

Μερικά από τα ερωτήματα που θα προσπαθήσει να απαντήσει η διδακτορική διατριβή είναι: Ποια είναι η φυσιογνωμία του Έλληνα τραπεζίτη και ποιες οι διαστάσεις της επιχειρηματικής του δραστηριότητας; Αυτή η νέα επιχειρηματική τάξη-ελίτ από πού προήλθε και πού εγκαταστάθηκε; Ποια η σημασία του ρόλου του κράτους στη διαδικασία αυτή; Μύθος ή αλήθεια ο «αυτοδημιούργητος» επιχειρηματίας και η κοινωνική ανελαστικότητα; Η κοινωνική προέλευση και καταγωγή των ελίτ είχε σημαντικό ρόλο για την πορεία της καριέρας της νέας επιχειρηματικής τάξης; Πώς μπορεί να προσεγγιστεί αυτή η επιχειρηματική κουλτούρα; Οι επιχειρηματίες επιτελούν κοινωνικό έργο;

Πρωτογενές υλικό για την προσέγγιση των παραπάνω ερωτημάτων αποτελούν τα αρχεία τραπεζών, του Ιστορικού Αρχείο της Εθνικής Τράπεζας, ιδιωτικά αρχεία τραπεζιτών, ο τύπος της υπό έρευνα περιόδου κτλ. Ο τρόπος μελέτης και έρευνας θα αφορά στην κοινωνιολογική προσέγγιση με τη χρήση στατιστικών μεθόδων, που θα αποτελέσει ένα συνδυασμό ποσοτικής και ποιοτικής ανάλυσης. Εκτός από τα στατιστικά στοιχεία θα συμπεριλαμβάνονται και προσωπογραφικά δεδομένα σχετικά με τις επιχειρηματικές επενδύσεις, με τις γενικότερες οικονομικές δραστηριότητες της εποχής και των παραγόντων για την εξέλιξη και καταξίωση των ελίτ. Με τον τρόπο αυτό θα συμπληρωθεί η εικόνα της διεθνούς βιβλιογραφίας με την ελληνική περίπτωση

The purpose of the PhD thesis is studying bankers during the period 1840-1928 in Greece. More specifically, an effort will be made to collect biographies of bankers and analyze their sociological profile. This is very interesting as we will be able to integrate bankers into a social context and explore the particular characteristics of this social group. The role of social backgrounds, education, social institutions and family networks will be explored. An attempt will be made to show that there is a correlation between the elites and the high level of education, the favorable social background, etc.

Sociological analysis will function as a way of approaching history by accessing the socio-economic structures of the time. The biographical research will place Greek bankers in the society they belong to, society as space, time, relationships and dynamics. The biographies of the bankers will be a pool of sociological coordinates through the use of descriptive statistic, studying social, cultural, economic and other special characteristics of the bankers.

Some of the questions that the doctoral dissertation will try to answer are: What is the physiognomy of the Greek banker and what are the dimensions of his business activity? Where did this new business class come from and where did it settle? What is the significance of the role of the state in this process? Myth or truth the "self-made" businessman and social inflexibility? Did social background play an important role in the career path of the new business class? How can this business culture be approached? Are entrepreneurs doing social work?

Raw material for the approach of the above questions are bank records, the Historical Archive of the National Bank, private bank records, newspaper of the period under research, etc. We will use statistical methods, which will be a combination of quantitative and qualitative analysis. In addition to the statistics, personal data of business investments will be included, as well as the general economic activities of the period under research and the factors for the development and prestige of the elites. In this way the picture of the international bibliography with the Greek case will be completed

Η Σταυρούλα Σπανοδήμου σπούδασε Κοινωνιολογία στο Πάντειο Πανεπιστήμιο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών. Στη συνέχεια, απέκτησε μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών από το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (MPhil). Εργάζεται στην Cosmote TV ως On-Air Coordinator του History Channel.

Συμμετοχή στο Συνέδριο του European Business History Association  - Ομιλία με τίτλο“The Greek Banking System after the Crisis of 1929”, Αθήνα, 2011