Αρχική » Διδακτορικές Διατριβές » Υποψήφιοι Διδάκτορες » Χατζηραφαηλίδης Αθανάσιος

Χατζηραφαηλίδης Αθανάσιος

Το Χρηματοπιστωτικό Σύστημα και η Θεωρία του Πλασματικού Κεφαλαίου

ΜΑΥΡΟΥΔΕΑΣ ΣΤΑΥΡΟΣ (Καθηγητής, Πάντειο Παν/μιο)

ΤΣΟΥΛΦΙΔΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ (ΠΑΝ ΜΑΚ)

ΜΑΝΙΑΤΗΣ ΑΘ.

eco152@uom.edu.gr

Η παρούσα διατριβή εξετάζει την αλληλεπίδραση του χρηματοπιστωτικού τομέα και της πραγματικής οικονομίας υπό το πρίσμα της θεωρίας του πλασματικού κεφαλαίου. Σύμφωνα με αυτήν τη θεωρία, στον καπιταλιστικό τρόπο παραγωγής, το χρηματικό κεφάλαιο παρά τη σχετική του αυτοτέλεια, υποτάσσεται στο παραγωγικό κεφάλαιο. Ένα μέρος του χρηματικού κεφαλαίου που παραμένει συστηματικά αδρανές στο συνολικό κύκλωμα του κεφαλαίου, επενδύεται από τους καπιταλιστές στο χρηματοπιστωτικό τομέα. Αυτό συμβαίνει επειδή ο τελευταίος θεωρείται αρκετές φορές πιο επικερδής τοποθέτηση σε σχέση με τη βιομηχανία. Στον χρηματοπιστωτικό τομέα το κεφάλαιο ομογενοποιείται, δηλαδή μετατρέπεται σε ένα ενιαίο κεφάλαιο, που ονομάζεται δανειακό χρηματικό κεφάλαιο. Το τελευταίο διαιρείται σε χρηματεμπορικό κεφάλαιο και σε τοκοφόρο κεφάλαιο. Το τοκοφόρο κεφάλαιο είναι το κεφάλαιο που δανείζει ο χρηματοπιστωτικός τομέας στους καπιταλιστές με σκοπό τη δημιουργία αξίας και υπεραξίας. Το πλασματικό κεφάλαιο αποτελεί ένα τμήμα του τοκοφόρου κεφαλαίου και λαμβάνει ως μερίδιο ένα μέρος της μελλοντικής υπεραξίας του παραγωγικού κεφαλαίου. Σκοπός της διατριβής είναι να εξετάσει τη σύνδεση των μορφών του πλασματικού κεφαλαίου με την πραγματική συσσώρευση, τη σχέση του χρηματοπιστωτικού τομέα με την κρίση πτωτικής τάσης του ποσοστού κέρδους, καθώς και την ανταγωνιστική σχέση ανάμεσα στην πραγματική οικονομία και το χρηματοπιστωτικό τομέα.

This PhD thesis examines the interrelation between the financial sector and the real economy in light of the theory of Fictitious Capital. According to this theory, the Money Capital in the capitalist mode of production, despite having some degrees of autonomy, submits itself to Productive Capital. More specifically, one part of the Money Capital which remains idle in the total circuit of capital is invested in the financial sector. That is the case because most of the times, investors believe that the financial sector is more profitable than the industrial sector. The capital in the financial sector is being homogenized, becomes unified and is known as Loanable Money Capital (LMC). LMC is divided into Money Dealing Capital (MDC) and Interest Bearing Capital (IBC). IBC is the capital which is borrowed by capitalists for the needs of the production of value and surplus value. Fictitious Capital is one part of IBC and it is a part of future surplus value. The scope of this thesis is to examine the linkage between the forms of Fictitious Capital and real accumulation, the relationship between the financial sector and the crisis of the Falling Profitability of the Profit Rate and finally, the competitive relationship between the financial sector and real economy.

Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Καβάλα. Ολοκλήρωσα τις προπτυχιακές μου σπουδές στο "Τμήμα Οικονομικών Επιστημών" του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και τις μεταπτυχιακές μου σπουδές στο "Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στην Οικονομική Επιστήμη" του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Στο παρόν εργάζομαι στην Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος και είμαι μέλος της Επιστημονικής Εταιρίας Πολιτικής Οικονομίας.