Αρχική » Διδακτορικές Διατριβές » Υποψήφιοι Διδάκτορες » Χρυσοστόμου Αντώνιος

Χρυσοστόμου Αντώνιος

The political economy of third sector: investigating the  relationship  between  NGOs  and  State  in  the  fight  against  poverty  and  social exclusion in Greece

ΑΔΑΜ ΣΟΦΙΑ (Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Κοινωνικής Πολιτικής, ΔΠΘ)

ΑΡΓΕΙΤΗΣ Γ.

ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ ΧΡΙΣΤΟΣ (Καθηγητής Παντείου Πανεπιστημίου)

Σκοπός της παρούσας διδακτορικής διατριβής είναι η σε βάθος διερεύνηση της σχέσης κράτους και τρίτου τομέα στην καταπολέμηση της φτώχειας και του κοινωνικού αποκλεισμού. Επιχειρείται η αποτίμηση του έργου των ΜΚΟ, αλλά όχι με στόχο να αξιολογήσουμε τις ΜΚΟ αυτές καθαυτές στο πλαίσιο της «επιχειρηματικής/εταιρικής αξιολόγησης» κάτι που έχει ήδη συμβεί σε ένα βαθμό, αλλά υπό ένα πλαίσιο μακροοικονομικής ανάλυσης και συνεισφοράς στην οικονομία. Ταυτόχρονα με την ανάλυση των ΜΚΟ και του τρίτου τομέα, επιχειρείται και η διερεύνηση του ρόλου του κράτους τόσο στη σχέση του με τις ΜΚΟ όσο και στην αντιμετώπιση της φτώχειας και της κοινωνικού αποκλεισμού. Ως εξεταζόμενη περίοδος έχει επιλεχθεί η εικοσαετία 2000 – 2020 καθώς αυτή περιγράφει καλύτερα την ανάπτυξη των ΜΚΟ ενώ εμπεριέχει και τις επιδράσεις της διεθνούς χρηματοπιστωτικής κρίσης του 2008. Η τελική προστιθέμενη αξία της διατριβής είναι η κάλυψη ενός σημαντικού κενού στην ελληνική και διεθνή βιβλιογραφία καθώς και η παροχή εφαρμόσιμων προτάσεων πολιτικής για την αντιμετώπιση των κρίσιμων κοινωνικών προβλημάτων. Προκειμένου να επιτευχθεί αυτό, στο πλαίσιο της διατριβής επιχειρείται: α) να αποτυπωθεί ποιοτικά και ποσοτικά η επίδραση των προγραμμάτων και των δράσεων των ΜΚΟ που αφορούν στο πεδίο της καταπολέμησης της φτώχειας και του κοινωνικού αποκλεισμού για το διάστημα 2000-2020 β) η αποτύπωση και η διερεύνηση της επίδρασης της κρατικής κοινωνικής πολιτικής στην ελληνική κοινωνία την περίοδο 2000-2020 Τέλος, επιχειρείται γ) η διερεύνηση οδηγητικών κατευθύνσεων για την κοινωνική πολιτική ενός σύγχρονου κράτους πρόνοιας.

The purpose of this doctoral dissertation is the extensive investigation of the relationship between the State and the Third sector in the fight against poverty and social exclusion. We aim to evaluate the work of NGOs, but not under the framework of a “corporate like evaluation", something that has already happened to some extent, but under a framework of macroeconomic analysis and contribution to the economy. We attempt to explore in depth the role of the State in the fight against poverty and social exclusion but also its relationship with NGOs regarding social policy on these important and troubling problems. The period 2000-2020 has been chosen to be examined, as this period best pictures the development of NGOs in Greece while also incorporating the influences of the devastating international financial crisis of 2008. The main final added value of the dissertation is to fill a significant gap in the Greek and international literature and to provide applicable policies to address poverty and social exclusion in the Greek society. In order to achieve this, the dissertation attempts: a) to investigate qualitatively and quantitatively the impact of the programs and actions of NGOs in the field of combating poverty and social exclusion for the period 2000-2020 b) to investigate the impact of state’ s social policy on Greek society for the period 2000-2020 c) to investigate and propose possible and applicable directions for the social policy of a modern welfare state.

Ο Αντώνης Χρυσοστόμου είναι πτυχιούχος του Τμήματος Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής του Πανεπιστημίου Πειραιώς (2018) και αριστούχος απόφοιτος του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών στην Πολιτική Οικονομία του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (2021). Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα αφορούν, αλλά δεν περιορίζονται, στα πεδία της κοινωνικής πολιτικής και των εμπειρικών μακροοικονομικών. Ως μεταπτυχιακός φοιτητής εργάστηκε ως ασκούμενος οικονομολόγος στο Τμήμα Οικονομετρικών Προβλέψεων της Τράπεζας της Ελλάδος ενώ το ακαδημαϊκό χειμερινό εξάμηνο του 2020-21 δίδαξε ως υπεύθυνος εργαστηρίου στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Τα τελευταία τέσσερα χρόνια απασχολείται ως οικονομολόγος εκπαιδευτικός στην ιδιωτική μέση εκπαίδευση έχοντας την ευθύνη της σχεδίασης και της διδασκαλίας του πανελλαδικά εξεταζόμενου μαθήματος «Οικονομία Γ’ Λυκείου». Έχει πλούσια εθελοντική δράση ως ενήλικο στέλεχος του Σώματος Ελλήνων Προσκόπων (Σ.Ε.Π.) σε θέσεις ευθύνης από το 2013 έως σήμερα, συμμετέχοντας και εκπροσωπώντας το Σ.Ε.Π. σε διεθνή συνέδρια στο εξωτερικό. Μιλά αγγλικά και γαλλικά.