Αρχική » Διδακτορικές Διατριβές » Υποψήφιοι Διδάκτορες » Ζαρουλέα Θεοδώρα

Ζαρουλέα Θεοδώρα

Η διασύνδεση εταιρικής διακυβέρνησης, λογιστικής και ελεγκτικής ως προς την αποτελεσματικότερη λειτουργία μιας επιχείρησης

Δημήτριος Μπάλιος

Βιολέτα Δάλλα

Καλαντώνης Πέτρος

(Καθηγητής Τμήματος Διοίκησης Τουρισμού, Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής)

dzaroulea[at]econ.uoa[dot]gr

Στο σημερινό οικονομικό περιβάλλον όπου οι συναλλαγές γίνονται όλο και πιο πολύπλοκες και οι κίνδυνοι όλο και πιο δύσκολα εντοπίσιμοι, ο ρόλος της ελεγκτικής επιστήμης αποκτά δεσπόζουσα σημασία. Η ελεγκτική είναι ιδιαίτερα σημαντική καθώς αυξάνει την ανταγωνιστικότητα των επιχειρήσεων βελτιώνοντας την αξιοπιστία των στοιχείων των οικονομικών τους καταστάσεων.
Από την άλλη πλευρά, η λογιστική είναι η επιστήμη που εντοπίζει, καταχωρεί, επεξεργάζεται και παρουσιάζει τα οικονομικά γεγονότα μιας επιχείρησης και στη συνέχεια συντάσσει σχετικές ειδικές εκθέσεις, ώστε τα ενδιαφερόμενα μέρη να λαμβάνουν, ορθολογικές αποφάσεις. Σκοπός, λοιπόν, της παρούσας διατριβής είναι να διερευνήσει το περιεχόμενο δυο στενά αλληλοσυνδεόμενων εννοιών, την ελεγκτική και τη λογιστική.
Στην παρούσα διδακτορική διατριβή, θα αναλυθεί και θα εξεταστεί η διασύνδεση εταιρικής διακυβέρνησης, εσωτερικού και εξωτερικού ελέγχου και λογιστικής, ως προς την αποτελεσματικότερη λειτουργία μιας επιχείρησης. Τα ερωτήματα που τίθενται είναι αν υφίσταται σχέση μεταξύ τους και αν και σε ποιο βαθμό χαρακτηριστικά ελέγχου συνδέονται με την αποτελεσματικότερη λειτουργία μιας επιχείρησης, επιδρούν σε διάφορους τομείς ενός οργανισμού, όπως την αποδοτικότητα, την κερδοφορία, τη ρευστότητα ή τη δραστηριότητα. Η μελέτη χρησιμοποιεί ερευνητικά δεδομένα από τη βάση δεδομένων Thomson Reuters Eikon, ενώ η ανάλυση θα βασιστεί σε υποδείγματα παλινδρόμησης για διαχρονικά-διαστρωματικά δεδομένα (panel data) και τη χρήση οικονομετρικών λογισμικών.

In today's economic environment, where transactions are becoming increasingly complex and risks are hard to identify, the role of audit science is getting more and more prominent. Auditing is particularly important, as it strengthens the competitiveness of businesses by improving the credibility of their financial statements.
On the other hand, accounting is the science that detects, records, processes and presents the financial statements of a business and then makes relevant special reports, so that the interested parties can make rational decisions. Therefore, the purpose of the current thesis is to examine the content of two closely related concepts, auditing and accounting.
In this PhD thesis, the area of interest that will be analyzed and examined is the interface of corporate governance, internal and external auditing, as well as accounting, regarding the most efficient operation of a business. The questions that arise are whether there is a relationship between them, as if and to what extent control features are associated with the more efficient operation of a business and are affecting various areas of an organization, such as performance, profitability, liquidity or activity. The study uses research data from the Thomson Reuters Eikon database, whereas the analysis will be based on regression models for panel data and the use of econometric softwares.

10/2016 – 02/2019 Πτυχιούχος του μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών με τίτλο «Διοίκηση Οικονομικών Μονάδων» (MBA) με ειδίκευση τη «Λογιστική», του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών, Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, με βαθμό «Αριστα»

09/2011 – 02/2016 Πτυχιούχος του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Κατεύθυνση Χρηματοοικονομική - Οικονομική των Επιχειρήσεων, με βαθμό «Λίαν Καλώς»

Συμμετοχή σε συνέδρια

2019, 13-14 November, Madrid, International Business Information Management Conference (34th IBIMA), «Corporate governance, internal audit and profitability: evidence from P.I.G.S.», με το Δ. Μπάλιο.