Αρχική » Display news item

«Υποτροφίες Σταύρος Τσακυράκης» σε υποψήφιους διδάκτορες του ΕΚΠΑ

Ο Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στο πλαίσιο υλοποίησης του έργου με Κ.Ε. 16257 και τίτλο «Υποτροφίες Σταύρος Τσακυράκης», το οποίο χρηματοδοτήθηκε από το Πολιτικό Κίνημα «ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ», και του οποίου Επιστημονικός Υπεύθυνος έχει οριστεί ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας, Δημήτριος Καραδήμας

ΚΑΛΕΙ

Τους/ις ενδιαφερόμενους/ες υποψήφιους διδάκτορες των Σχολών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, οι οποίοι πληρούν τις προϋποθέσεις της παρούσας πρόσκλησης να υποβάλλουν αίτηση υποψηφιότητας, προκειμένου να λάβουν υποτροφία στο πλαίσιο του έργου με Κ.Ε. 16257 και τίτλο «Υποτροφίες Σταύρος Τσακυράκης» σύμφωνα με τα ειδικότερα κριτήρια αξιολόγησης και όρους που ορίζονται στην παρούσα πρόσκληση.

Στόχος της παρούσας Πρόσκλησης είναι η υποστήριξη Υποψηφίων Διδακτόρων (ΥΔ) για την ολοκλήρωση της Διδακτορικής τους Διατριβής και τη διεξαγωγή υψηλού επιπέδου έρευνας στην Ελλάδα, σύμφωνα με τις ως άνω αποφάσεις της Πανεπιστημιακής Συγκλήτου του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών μέσω της απόδοσης υποτροφιών.

Η απόδοση εικοσιπέντε (25) υποτροφιών με την επωνυμία «Υποτροφίες Σταύρος Τσακυράκης», θα πραγματοποιηθεί από την εφάπαξ δωρεά συνολικού ποσού 500.000 ευρώ του Πολιτικού Κινήματος με την επωνυμία «TO ΠΟΤΑΜΙ» εις μνήμη του καθηγητή του Συνταγματικού Δικαίου Σταύρου Τσακυράκη, με σκοπό την ενίσχυση νέων ερευνητών Υποψηφίων Διδακτόρων (ΥΔ) για τη διεξαγωγή υψηλού επιπέδου έρευνας. Οι υποτροφίες αναμένεται να αρχίσουν να αποδίδονται από το οικονομικό έτος 2020.

Η κατανομή των είκοσι πέντε (25) προς απόδοση υποτροφιών ανά Σχολή του Ε.Κ.Π.Α. διαμορφώνεται ως εξής:

Επιστημών Υγείας - έξι (6)
Φιλοσοφική τέσσερις - (4)
Θετικών Επιστημών - τέσσερις (4)
Νομική - τρεις (3)
Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών - τρεις (3)
Θεολογική - δύο (2)
Επιστημών της Αγωγής - δύο (2)
Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού - μία (1)

Το ύψος της υποτροφίας του Υποψήφιου Διδάκτορα ανέρχεται σε οκτακόσια τριάντα τρία ευρώ και 33 λεπτά (833,33€) μηνιαίως, ενώ η διάρκεια χορήγησης των υποτροφιών δύναται να ανέλθει έως τους εικοσιτέσσερις (24) μήνες. Σε καμία περίπτωση δεν δύναται να χορηγηθεί υποτροφία μετά την ολοκλήρωση της διδακτορικής διατριβής.

Ως καταληκτική ημερομηνία για την υποβολή της αίτησης ορίζεται η 20η μέρα από την ημερομηνία δημοσίευσης της πρόσκλησης στην ιστοσελίδα του ΕΚΠΑ  www.uoa.gr ή www.elke.uoa.gr.

Επισυνάπτεται η αναλυτική πρόσκληση με όλες τις πληροφορίες.

Αρχεία:
OYAO46PSZ2N-D13_16257_01.pdf403 K